18 stycznia
czwartek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Judaizmu

Ocena: 0.2
794

Jak co roku, o tej porze odkładam inne tematy i przypominam o Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Oczywiście, wątki żydowskie są w Kościele obecne stale i od zawsze.

Jak co roku, o tej porze odkładam inne tematy i przypominam o Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Oczywiście, wątki żydowskie są w Kościele obecne stale i od zawsze. Dzień Judaizmu ma za zadanie tylko je podkreślić, podświetlić i przybliżyć.

Od wielu lat uczestniczę w pracach przygotowawczych do tego dnia i obserwuję wciąż ten sam kłopot: archaiczność naszego spojrzenia na judaizm. W największym skrócie chodzi o to, że w – jakże licznych – odniesieniach codziennego nauczania naszego Kościoła do religii żydowskiej pomija się jej żywotność i jej współczesność. Choćby w tych dniach czytamy, że „gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano mu imię Jezus” (Łk 2,16-21). I tak się nadal wśród pobożnych Żydów dzieje: że gdy nadchodzi dzień ósmy, chłopiec zostaje obrzezany; jest to wydarzenie zarówno religijne, jak i rodzinne oraz społeczne. Podobnie święta żydowskie, które obchodził Pan Jezus ze swymi uczniami i które także dziś obchodzą wspólnoty i rodziny żydowskie. Także tu, w Polsce, w synagogach Warszawy czy Krakowa, Wrocławia czy Poznania. Zapominamy o tym, lub raczej nie wiemy. I o tym Dzień Judaizmu powinien przypominać.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły