28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dżentelmeni z nieba

Ocena: 1.45
2481

Aniołowie mają wpływ na naszego ducha, ciało oraz na materię. - mówi ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” i kwartalnika „The Angels”, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

Co o aniołach mówi Pismo Święte, Kościół i tradycja?

Aniołowie występują w Piśmie Świętym w blisko trzystu miejscach. Od Księgi Rodzaju aż do Apokalipsy. Jest to podstawą do sformułowania nauczania o aniołach, czyli angelologii. Aniołowie są blisko i mają dostęp do nas ziemian, dotyczy to zarówno świętych jak i upadłych duchów. Są to istoty osobowe – mają rozum, wolną wolę i imiona. Według tradycji chrześcijańskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Panu Bogu i do buntu skłonił część aniołów, św. Michał, na czele aniołów w stanie szczęśliwości, wystąpił przeciw szatanowi. O świętych aniołach, oprócz Pisma Świętego, dużo mówi nam Katechizm Kościoła Katolickiego przypominając, że życie człowieka, od poczęcia do śmierci, jest otoczone ich opieką, zwiastują nam z bliska zbawienie, od Boga przybywają i do Boga nas prowadzą.

Katechizm podkreśla także służebną rolę aniołów, którzy nie koncentrują uwagi na sobie, ale wskazują na Pana Boga. O tym mówią także imiona archaniołów – imię Michał oznacza „Któż jak Bóg”, Rafał „Bóg uleczy”, a Gabriel „Bóg jest mocą”.

Aniołowie tworzą wspólnoty, wśród nich wyróżniamy chóry, legiony oraz zastępy, takich terminów używa Pismo Święte. Jezus wielokrotnie mówił o czystych duchach, sam korzystał z ich pomocy, na przykład na pustyni, a także zapowiedział, że powtórnie wróci w asystencji aniołów na ziemię. Natomiast o upadłych duchach wspomina modlitwa Ojcze Nasz, w której Pan Jezus każe nam prosić: „nie wódź nas na pokuszenie”, czyli daj nam siły do walki z pokusą i zbaw nas ode złego.

 

Jakie znaczenie mieli aniołowie w życiu świętych i błogosławionych?

Święci przywoływali aniołów w różnych momentach swojego życia. Aniołowie pomagali im w osiąganiu świętości i miłowaniu Pana Boga oraz służeniu ludziom. Św. Jan Maria Vianney prosił swojego Anioła Stróża, aby się modlił z nim i za niego, aby czysty duch zanosił jego prośby do Boga. Wieczorem dziękował Aniołowi Stróżowi, że nad nim czuwał i prosił, aby ofiarował Bogu w ciągu snu wszystkie uderzenia jego serca i żeby modlił się w jego imieniu. Rano dziękował, że Anioł Stróż czuwał nad nim w ciągu nocy oraz powierzał mu każdy krok, decyzję, pracę, modlitwę, uczynki. Św. Jan Maria Vianney’a łączyła z aniołem ścisła więź.

Natomiast o. Pio mówił, że dzięki św. Archaniołowi Michałowi wygrał wiele wewnętrznych walk. Św. Jan XXIII modlił się do Anioła Stróża osoby, do której się udawał, żeby aniołowie obojga pomogli się im porozumieć i znaleźć kompromis. Św. Faustyna widziała tylko raz św. Michała Archanioła w dzień odpustu 29 września, który powiedział jej, że „Pan Bóg kazał mi mieć nad tobą szczególne staranie, nie lękaj się”. To jest dla mnie argument, że potrzebujemy wstawiennictwa świętych aniołów, oprócz bezpośredniej modlitwy do Trójcy Świętej i pośrednictwa świętych.

 

Można zaprzyjaźnić się z aniołami?

Najpierw musimy się poznać, czyli mieć wiedzę, że jest ktoś taki jak anioł. To nie jest energia z kosmosu, którą ściągniemy i nasze życie stanie się dzięki temu pełne powodzenia, o czym uczy na przykład New Age. Anioł to osoba, z którą mogę się skomunikować, tak jak ona porozumiewa się ze mną. Aniołowie są dżentelmenami i szanują naszą wolną wolę, dlatego jeśli będziemy prosić o pomoc aniołów, to ich wstawiennictwo będzie bardziej konkretne i większe.

Aniołowie są przedstawiani z aureolą, ponieważ, widzą więcej, jako nosiciele światła Bożego. Obecnie przeżywamy renesans egzorcyzmu Leona XIII, napisanego w 1866 roku, ku czci św. Michała Archanioła. Św. Michał był czczony, jako patron narodu wybranego, a w Nowym Testamencie, jako patron Kościoła. Uchodzi za pogromcę Lucyfera, złych duchów i wszystkich sił wrogich Panu Bogu, towarzyszy duszom zmarłym na sąd Boży. Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie, jako stojącego na czele duchów niebieskich i walczącego z szatanem (Ap 12, 7). W Polsce od 7 lat trwa peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Skoro kult św. Michała ożywa to znaczy, że święty archanioł chce, żeby go częściej wzywać i szukać u niego pomocy.

Św. Rafał Archanioł jest patronem służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, podróżnych. Można uciekać się do niego przed operacją, prosić za tymi, którzy będą się nami zajmować, powierzać każdą podróż. Św. Gabriel Archanioł jest m.in. patronem dziennikarzy, odpowiedzialnym za głoszenia Dobrej Nowiny, tak jak wygłosił ją Matce Bożej. Warto, gdy ma się coś ważnego powiedzieć, pomodlić się wcześniej do tego świętego anioła, aby wiadomość, którą chce się przekazać, trafiła do serc odbiorców.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter