26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Buzun: w czasach zamętu potrzeba modlitwy różańcowej

Ocena: 0
761

O potrzebie modlitwy różańcowej przełamującej destrukcyjne schematy w życiu osobistym i społecznym mówił na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej z udziałem kilku tysięcy wiernych, głownie z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

fot.Pixabay

W duchu orędzia fatimskiego i gietrzwałdzkiego proszono szczególnie o pokój dla świata, za Ojczyznę i o trzeźwość w narodzie.

Bp Buzun przywołał w kazaniu wielkich orędowników modlitwy różańcowej, jak św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, którzy wskazywali jak „modlitwa różańcowa pulsuje ludzkim życie”, ogarniając wszystkie ludzkie sprawy; życie człowieka, rodziny, narodu, wreszcie Kościoła i całej ludzkości. 

– Obserwujemy, może nie tyle kryzys ekonomiczny w świecie, co przede wszystkim kryzys rodziny, kryzys autorytetu, kryzys wartości i wreszcie, kryzys sensu ludzkiego życia – mówił kaznodzieja. Zauważył, że szczególnie obecnie dewaluowany jest autorytet ojca i mężczyzny, co bardzo rzutuje na autorytet Boga w ludzkim życiu. Wskazał na różaniec, który powoduje, że człowiek ten autorytet odzyskuje i stawia Boga na pierwszym miejscu.

Jako wielką bolączkę naszych czasów bp Buzun wyszczególnił popadanie w naznaczone egoizmem, ograniczające nas przyzwyczajenia i schematy w działaniu i życiu. Dlatego – przekonywał – potrzeba nam wewnętrznej inspiracji i odwagi, by poza nie wykraczać. Taką inspiracją jest Duch Święty, który działa poprzez modlitwę.

– Potrzebujemy także przełamywania schematów, które człowieka zubażają. Takim utrwalonym schematem, który chcemy społecznie przełamać, jest np. handel w niedzielę, w Dzień Święty, schematem destrukcyjnym, i dla rodziny, i dla każdego człowieka. Niedziela to dzień odpoczynku całego stworzenia, odpoczynku osobistego rodziny, odpoczynku społecznego – przekonywał kaliski biskup pomocniczy.

Dzisiejszą uroczystość Matki Bożej Różańcowej poprzedziły czterodniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Tegoroczne nauki głosił mariolog i członek Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dr Wincenty Łaszewski.

W codziennym programie znalazły się: poranna Msza św., różaniec z nauką, spotkania z o. Markiem Nowackim, dyrektorem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, Doga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, wieczorna procesja Maryjna z pochodniami przed Szczytem, a także Apel Jasnogórski.

Uczestnicy rekolekcji modlili się także w intencji śp. Bogumiła Schaba, wieloletniego dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz moderatora Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, który zmarł 7 lipca br.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest kontynuacją dawnego Bractwa Różańcowego, które istniało na Jasnej Górze od 1610 roku. Powstała w okresie odnowy religijnej narodu, w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Polski, jako odpowiedź na apel Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, o jak najpowszechniejsze odmawianie w Polsce różańca. Za rok obchodzić będzie 50-lecie istnienia.

Współpracując ściśle z hierarchią kościelną, Rodzina Różańcowa realizuje zadania misyjne Kościoła, obejmuje modlitwą papieża i cały Kościół, zabiega o odnowę życia religijno-społecznego i pokój w świecie. Członkowie JRR troszczą się o potrzeby bliźnich, szczególnie chorych, cierpiących, czy konających.

Z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w 2004 zrodził się nowy ruch wspólnotowy: Arcybractwo Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego - Przenajświętszego Sakramentu.

Wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej powstały niemal na całym świecie. Są obecne z codzienną modlitwą różańcową w obu Amerykach: Północnej i Południowej, w Australii i Europie, gdzie najsilniejsze grupy działają m.in. w Szwecji, Niemczech, Austrii, na Ukrainie, Łotwie i Litwie.

Przyjęcie do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dokonuje się bezpośrednio w sekretariacie na Jasnej Górze w Częstochowie, lub drogą korespondencyjną. Siedzibą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej jest Sanktuarium, przy ul. Kordeckiego 2.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter