11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adwent na Wydziale Fizyki

Ocena: 0
565

Stan wojenny wchodził w lata, Matka Boża niewzruszenie krzepiła swoją obecnością

Zjawiła się nie wiadomo skąd: kiedy 14 grudnia, w drugim dniu stanu wojennego – roku pamiętnego, oczywiście – ludzie przyszli na uczelnię, już tam była. Matka Boża Częstochowska, mocno przyklejona do tablicy informacyjnej „Solidarności”, patrzyła swoim smutnym wzrokiem, jakby w odpowiedzi na podpis: „Ty, która dana byłaś na obronę naszego narodu, módl się za nami”. Była znakiem, że generał i komuna naprawdę nie mają ostatniego słowa.

Telefony nie działały, nie było jeszcze internetu ani nawet faksów – więc wiadomość o Matce Bożej, która przyszła pocieszać swe dzieci z Wydziału Fizyki, wcale się szybko po politechnice nie rozeszła. Najpierw przecież trzeba było zdobywać wiadomości podstawowe: kto zatrzymany, kto siedzi, jak się zachować i co robić.

Gmach Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej jest położony w środku kampusu i nie przylega do innych budynków, więc nikt tam nie zaglądał. Tym bardziej, że u wejścia siedzieli wojskowi i wpuszczali tylko pracowników tego wydziału i studentów, których zresztą wkrótce rozesłano do domów na przyspieszone ferie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły