30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

Ocena: 4.5
235

„Adomis” – czyli „Adoptuj Misyjnych Seminarzystów” – to unikalna inicjatywa podjęta przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Polega ona na objęciu opieką duchową i materialną seminarzystów przygotowujących się do kapłaństwa w krajach misyjnych. Początek 11 edycji akcji – już jutro, 4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza.

fot. arch. idziemy.pl

Jak wyjaśnia ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, początki tradycji wspierania młodych Kościołów przez Kościoły starsze i zasobniejsze odnaleźć można już w Nowym Testamencie.

Św. Paweł nie waha się prosić bogatych chrześcijan z Koryntu o wsparcie maleńkiego i dopiero rozwijającego się Kościoła w Macedonii

– przypomina.

Podkreśla, że każdego roku Kongregacja Ewangelizacji Narodów zwraca się do Kościołów w krajach, które są w stanie udzielić pomocy z prośbą o wsparcie konkretnych seminariów w krajach misyjnych, niejako „przydzielając” poszczególnym krajom wybrane seminaria. Opieką otoczonych jest obecnie 77 106 seminarzystów i 2132 formatorów w seminariach w Azji, Ameryce, Afryce i Oceanii.

W ramach tej inicjatywy Kościół w Polsce już od kilku lat wspiera 3 seminaria - WSD św. Jana Marii Vianneya w Moramanga na Madagaskarze (43 kleryków, 4 formatorów), WSD św. Augustyna w Iquitos w Peru w dżungli amazońskiej (13 kleryków, 2 formatorów) oraz Propedeutyczne Seminarium św. Jana Marii Vianneya w Chabua w Indiach ( 60 kleryków, 2 formatorów).

Od 11 lat w Polsce prowadzona jest też unikalna akcja „AdoMiS”.

Skrót ten można rozwinąć jako „Adoptuj Misyjnych Seminarzystów”

– informuje ks. Tomaszewski. Akcję AdoMiS zapoczątkowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce 1 października 2013 roku. Inicjatywa prowadzona jest przez Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, jedno z 4 Papieskich Dzieł Misyjnych, służebne wobec formacji nowicjuszy i seminarzystów. Inicjatywa polega na tym, że pojedyncze osoby, grupy osób, parafie, wspólnoty, czy organizacje czy instytucje mogą „adoptować”, czyli otoczyć opieką duchową i jeśli możliwe materialną  jednego lub więcej kleryków w danym seminarium.

Jak zaznacza sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, klerycy nie są wspierani imiennie.

Wiadomo, jaki jest koszt rocznego utrzymania jednej osoby w tych seminariach. Wynosi to od ok. 4 do 5 tys., co może się wydawać dużą kwotą, gdy jednak rozłoży się ją na poszczególne miesiące a także na więcej osób – już niekoniecznie okazuje się tak wysoka

– mówi kapłan.

Dodaje, że kleryków co do zasady nie wspiera się imiennie z uwagi na powszechność tej inicjatywy, która skierowana jest do wszystkich ale również ze względu na to, że w sytuacji, gdy seminarzysta odejdzie z formacji lub też władze seminarium dojdą do wniosku, że nie powinien tej formacji kontynuować, wsparcie mu przekazywane może być bez większych trudności przekierowane na innego kandydata do kapłaństwa.

Akcja „AdoMiS” rozpoczyna się 4 listopada we wspomnienie św. Karola Boromeusza. Jak wyjaśnia ks. Tomaszewski, był to człowiek, który w bardzo trudnej epoce dla Kościoła, po Reformacji, znalazł jedną bardzo ważną linię odnowy – dobrą formację duchowieństwa.

Przed Soborem Trydenckim formacja seminaryjna tak naprawdę nie istniała. Jednym z głównych inspiratorów jej powstania był właśnie św. Karol Boromeusz

– podkreśla kapłan.

W akcję „AdoMiS” można włączyć się za pośrednictwem strony misjomat.org., gdzie można udzielić wsparcia poszczególnym seminariom a także przez zakładkę „Wspieraj” na stronie https://missio.org.pl/wspieraj/

Na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych (missio.org.pl) znaleźć można też dane do przekazu pocztowego.

W Polsce fundusz wsparcia dla misyjnych seminarzystów, obok wpłat dokonywanych w ramach akcji „AdoMiS” tworzą: inicjatywa „Misyjny Bukiet” (wpłaty od neoprezbiterów i narzeczonych), ofiary od bierzmowanych oraz ofiary indywidualne przekazywane wraz z intencjami Mszy św.

Kwota zebrana w 2022 r. i przekazana do Sekretariatu Generalnego PDPA w 2023 r. wynosiła 77 184,66 USD (378 204,85 zł).

Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter