21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: była bokserka Ambasadorką Pokoju

Ocena: 0
170

Była mistrzyni Europy w boksie kobiet, Włoszka Maria Moroni otrzymała tytuł Ambasadora Pokoju na świecie, przyznawany przez organizację Assisi Pax International, a więc także przez tamtejszych franciszkanów.

fot. www.assisipax.org/

Uzasadniając wyróżnienie właśnie tej sportsmenki, założyciel organizacji obchodzącej dwudziestą rocznicę działalności, o. Gian Maria Polidoro wyjaśnił, że „nie należy mylić siły, która jest cnotą, z przemocą, będącą brakiem równowagi w użyciu siły”.

Zakonnik przypomniał, że „istota ludzka nie została stworzono do tego, aby prowadzić wojnę, lecz by zabiegać o pokój”.

Niedawno w Asyżu powstało jedyne we Włoszech muzeum pięściarstwa, a w jego zbiorach znalazły się trofea zdobyte przez obecną Ambasadorkę Pokoju.

Maria Moroni urodziła się 12 kwietnia 1975 r. w Foligno – mieście św. Anieli (XIII-wiecznej tercjarki franciszkańskiej, mistyczki, zwanej Mistrzynią Teologów). 21 lipca 2001 r. jako pierwsza kobieta stoczyła oficjalnie walkę bokserską we Włoszech z Węgierką Angela Nagy, którą zwyciężyła przez nokaut techniczny w 3. rundzie. W rok później zdobyła po raz pierwszy tytuł zawodowej mistrzyni Europy w wadze piórkowej (w wersji Europejskiej Unii Bokserskiej – EBU) i było to wtedy najwyższe odznaczenie wśród kobiet, gdyż nie rozgrywano jeszcze mistrzostw świata. Łącznie Moroni trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni naszego kontynentu

W 2009 r. została dyrektorem sportowym Włoskiej Federacji Bokserskiej, pełniła też bądź nadal pełni szereg innych ważnych stanowisk w różnych organizacjach sportowych (nie tylko pięściarskich) w swoim kraju i na świecie. Równolegle z karierą sportową ukończyła prawo, a także studiowała dziennikarstwo i obecnie współpracuje z kilkoma redakcjami prasowymi i telewizyjnymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły