26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ziemia nie rodzi, tylko chowa zmarłych

Ocena: 0
409

Miliony Burkińczyków, którzy uciekli przed suszą i śmiercią z rąk terrorystów, doświadczają teraz głodu i niedożywienia. 278 milionów mieszkańców Afryki każdego dnia nie ma pewności, czy następnego dnia będą mieli co jeść. Caritas nie pozostaje obojętna na ich los.

fot. Mike Goldwater/Alamy Stock Photo

– Moje dzieci są niedożywione. Nie mam wystarczająco dużo jedzenia, aby je nakarmić. Boję się, że umrą z głodu – mówi z rozpaczą w głosie Aminata, matka dwójki dzieci. Przedłużające się niedożywienie wycieńcza organizm i sprawia, że jest bardziej podatny na choroby. Najgorzej jest w tzw. Rogu Afryki i regionie Sahelu. 10 milionów dzieci na tym terenie potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

 


NIE TYLKO GŁÓD

W Burkina Faso intensywnie rozwijają się ugrupowania terrorystyczne. – Terroryści przyszli z Mali. Koczują na północy, w lasach. Najeżdżają wioski i zabijają ludzi – mówi Małgorzata Tomaszewska, polska misjonarka. W następstwie suszy, konfliktów i ataków terrorystycznych w regionie dochodzi do przesiedleń ludności na ogromną skalę. W Burkina Faso już 3 miliony osób zostały wewnętrznie przesiedlone.

– Musieliśmy uciekać z domu z całą rodziną, droga była ciężka. Teraz mieszkamy w obozie, nie mamy wystarczająco jedzenia i wody. Boimy się – mówi Amadou, rolnik, beneficjent programu Caritas Polska. Przesiedleńcy to niemal wyłącznie kobiety i dzieci. Skala przesiedleń rodzi kolejne zagrożenia. Brak dostępu do opieki zdrowotnej powoduje, że choroby, gdzie indziej niegroźne, tutaj często kończą się śmiercią.

 


BY ZAPOBIEC KLĘSCE

Największym problemem jest coraz częstsze doświadczenie głodu. Mieszkańcom Burkina Faso grozi niedożywienie na niespotykaną dotąd skalę. – Sytuacja w tym kraju drastycznie się pogarsza, więc należy działać natychmiast. Poprzez nasze działania chcemy zapobiec katastrofie humanitarnej, jaką jest klęska głodu – mówi Anna Lasocka, koordynatorka programów zagranicznych Caritas Polska.

W programie Caritas, oprócz cyklicznej pomocy żywnościowej, będą przeprowadzane testy z wykorzystaniem obwodu ramienia (MUAC) u dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy, by pomóc tym najbardziej niedożywionym. Badaniami objęte zostały również kobiety w ciąży i matki karmiące.

– W naszym projekcie w Burkina Faso nie chodzi o samo dostarczenie żywności najbardziej potrzebującym, ale o dostarczenie jej w sposób przemyślany i dobrze zaplanowany. Ważne jest zwiększanie podaży kalorycznej i regularność posiłków – dodaje Anna Lasocka.

 


PRZYWRACANIE NADZIEI

– Słowa „ludzie w Afryce głodują” słyszymy tak często, że straciły już moc oddziaływania. Wciąż jednak są prawdziwe. W Burkina Faso, gdzie toczy się kolejny zapomniany kryzys, ludzie uciekający przed śmiercią cierpią głód. A głód wyniszcza. Jeszcze nie jest za późno. Zanim nastąpi prawdziwa katastrofa, trzeba zebrać siły i działać w poszanowaniu potrzeb tych ludzi. Ta pomoc przynosi realne rezultaty – apeluje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Tu nie chodzi jedynie o nakarmienie, tu chodzi o przywrócenie im nadziei i siły do życia. Zachęcam do wspierania projektu.

Caritas Polska wspiera w Afryce programy dożywiania, programy medyczne oraz edukacyjne. Wszystkie są realizowane we współpracy z lokalnymi Caritas oraz misjonarzami. W 2024 r. Caritas Polska realizuje programy wsparcia w Burkina Faso, Etiopii i Erytrei. Beneficjenci otrzymują żywność, pomoc medyczną, a także wsparcie w zakresie rozwijania przedsiębiorczości i rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Program skupia się również na budowaniu odporności na kryzysy, zwłaszcza te związane ze zmianami klimatu, których szczególnie doświadczają mieszkańcy Rogu Afryki.

Jak pomóc mieszkańcom Afryki?

  • dokonując wpłaty na stronie www.caritas.pl/afryka,
  • robiąc przelew BLIK na telefon, o treści: AFRYKA, przesłany na numer +48 668 070 000,
  • wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: AFRYKA.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter