27 lutego
sobota
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasadzka na papieża

Ocena: 1.96364
1468

To trzeba zobaczyć. 26 grudnia o godz. 18.00 Polsat News wyświetli reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz „Zasadzka na sprawiedliwego”. Wspomnianym „Sprawiedliwym” jest św. Jan Paweł II.

Tytuł prawie 35-minutowego utworu nawiązuje do fragmentu Biblii opisującego knowania ludzi przewrotnych: „Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny, sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów. (por. Mdr 2,12).

Autorka reportażu odsłania kulisy i przyczyny bezpardonowych prób zdyskredytowania papieża-Polaka. Wskazuje co mają one wspólnego z tendencją do odrzucania obrony życia oraz moralności małżeńskiej i seksualnej, na straży której stał papież Wojtyła. W materiale pada stwierdzenie wprost, że w całym tym sporze chodzi nie tylko o Jana Pawła II, ale o przyszłość Kościoła. Ujawnia w jaki sposób zmanipulowano watykański raport dotyczący byłego kardynała Theodora McCarricka aby go wykorzystać do ataku na Jana Pawła II.

W reportażu red. Ziętkiewicz wypowiadają się znawcy pontyfikatu św. Jana Pawła II  i bezpośredni świadkowie jego życia. Jest wśród nich znany watykanista Marco Politi oraz osobisty fotoreporter Jana Pawła II Arturo Mari. Wśród Polaków wypowiadających się w filmie są przedstawiciele przeciwstawnych formacji politycznych i różnych wrażliwości w Kościele. Obok prof. Jana Żaryna w obronie prawdy o św. Janie Pawle II stają Aleksander Hall i Jerzy Borowczak. Wraz z prof. Janem Grosfeldem wypowiadają się: prof. Stanisław Grygiel, prof. Barbara Strzałkowska, red. Grzegorz Górny i ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Tym, co łączy zarówno wspomnianych opozycjonistów i naukowców pojawiających się w filmie, są ich podpisy pod apelami o opamiętanie i zaprzestanie niszczenia dobrego imienia papieża-Polaka. Pod listem profesorów i naukowców w tej sprawie widnieją nazwiska 1706 sygnatariuszy. List byłych opozycjonistów podpisało kilkudziesięciu dawnych działaczy antykomunistycznych. Obydwa dokumenty zainspirowały Małgorzatę Ziętkiewicz i ekipę Polsatu do realizacji tego wyjątkowego reportażu.

Powstał utwór głęboko prawdziwy i słuszny, a zarazem po mistrzowsku zrealizowany. Nie pierwszy to zresztą reportaż, w którym Autorka daje popis swojego warsztatu. Całość przeplatana jest nagraniami archiwalnymi i opatrzona jest starannie dobranym podkładem muzycznym. To sprawia, że reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz nie tylko przywraca prawdę o św. Janie Pawle II, ale jest także materiałem, który z przyjemnością się ogląda. Dobrze, że jest w Polsce duża komercyjna telewizja, która realizuje takie reportaże. I dobrze, że możemy oglądać je w Święta.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter