31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończył się wielki remont Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Ocena: 5
567

Remont „Korony Gdańska”, którego koszty wyniosły 19 mln 746 tys. zł., trwał ponad 3 lata i prowadzony był przez miejscową parafię. Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej także Bazyliką Mariacką, będącą przez setki lat farą Głównego Miasta w Gdańsku.

Prace przeprowadzone zostały w ramach realizacji projektu pn. ”Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku”. Działania prowadzone były w ramach 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie, które przekazała na ten cel Unia Europejska, wyniosło ponad 16,5 mln. Kolejne środki w wysokości 2,2 mln zł pochodziły od Gminy Miasta Gdańska, a parafia dołożyła do budżetu remontu ponad 942 tys. zł.

Głównym celem projektu była renowacja, konserwacja bazyliki i zabezpieczenie jej przed degradacją. Pozwoliło to na przywrócenie pierwotnej wartości oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego świątyni dla przyszłych pokoleń.

Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki Mariackiej, estetyka świątyni, jak i całego Głównego Miasta. Bazylika Mariacka zaczęła pełnić nowe funkcje dzięki stworzeniu multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Niestety, okres pandemii, w którym kończono projekt, nie pozwolił w pełni wykorzystać potencjału turystycznego bazyliki.

W ramach projektu zrealizowano m.in. następujące zadania:

  • rewitalizacja elewacji bazyliki oraz okien witrażowych - 7,8 mln zł
  • remont dachu kościoła - 6,2 mln zł
  • wykonanie prac konserwatorskich ołtarza głównego bazyliki - 850 tys. zł
  • adaptacja kotłowni na salę multimedialną - 3,2 mln zł
  • wykonanie prac budowlano-konserwatorskich nowego wyposażenia sakralnego - 492 tys. zł
  • budowa kanałów instalacyjnych w posadzce bazyliki - 381 tys. zł
  • wykonanie filmów edukacyjno-informacyjnych - 61 tys. zł

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego największego w historii po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej remontu. Szczególne podziękowania składam członkom rady naukowo-konserwatorskiej działającej przy bazylice Mariackiej. Dziękuję władzom Gdańska za pomoc w sfinansowaniu części wkładu własnego na realizację projektu. Dziękuję pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za współpracę. Dzięki współpracy bardzo wielu podmiotów i osób, które nie sposób tu wymienić, udało się szczęśliwie zakończyć remont, który przywrócił Koronie Miasta Gdańska jej pierwotne piękno

- napisał w opublikowanym liście proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku ks. prał. Ireneusz Bradtke.

Więcej o Bazylice Mariackiej i jej historii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter