27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z niepełnosprawnością na krakowskie K2

Ocena: 3.7
2032

„Każdy ma swoje K2” to wyprawa na Kopiec Kościuszki piętnastu podopiecznych i przyjaciół Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Wydarzenie wpisuje się w działalność organizacji, która nie tylko pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym, ale także zmienia ich społeczny wizerunek.

Anna Dymna podkreśla, że celem projektu jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne mają swoje marzenia i potrzeby. - Dla nich to ogromne przeżycie. Nie umiemy sobie wyobrazić, jak to jest, gdy ktoś cały czas leży, nie wychodzi z domu, a nagle wspina się na Kopiec Kościuszki. A to są ludzie tacy jak my, chcą wyjść na spacer, zobaczyć niebo, nawet zachmurzone – mówi.

Uczestnicy wyprawy na K2 reprezentują realizowane przez Fundację projekty, m.in. ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne „Dolina Słońca” i WTZ w nadbałtyckim Lubiatowie, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” czy Akademię Odnalezionych Nadziei. Do udziału w wyprawie zaproszono 15 osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. poruszający się na wózkach Agnieszka i Grzegorz Sajnajowie, Mirosław Pawłowski i Michał Ziomek, a także osoby niepełnosprawne intelektualnie. W gronie bohaterów „Każdy ma swoje K2” znajduje się również Krzysztof Globisz, wieloletni przyjaciel fundacji. Po zdobyciu szczytu bohaterowie wyprawy zostaną uhonorowani pamiątkowymi medalami, a wydarzenie uświetni występ zaprzyjaźnionego z fundacją zespołu „Carrantuohill”. Nad bezpieczeństwem osób niepełnosprawnych czuwać będą himalaiści, wolontariusze i ratownicy GOPR.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” pierwszą wyprawę na K2 zorganizowała w 2012 roku. Wtedy szczyt zdobyło osiem osób z niepełnosprawnościami, a grupą kierował Janusz Świtaj. Tegoroczna wyprawa będzie większa – do wejścia na szczyt przygotowuje się piętnaście osób niepełnosprawnych oraz wybitni himalaiści: Kinga Baranowska, Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki. Wyprawa otworzy jubileusz obchodów 15-lecia działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która została zarejestrowana 26 września 2003 roku.

Na K2, drugi co do wysokości szczyt świata, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski wspięli się w 1996 roku. Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka na trzech z nich, dwukrotnie podejmowała próbę podboju K2. Teraz trójka himalaistów pomoże osobom z niepełnosprawnościami wejść na szczególne K2, czyli krakowski Kopiec Kościuszki. „Dla zdrowej osoby wysokość Kopca być może wydaje się czymś śmiesznym, ale dla kogoś, kto jest całkowicie sparaliżowany i zależny od respiratora, to wyczyn. Jestem podekscytowany i szczęśliwy” – mówił Janusz Świtaj, który zdobył Kopiec w 2012 roku.

Krzysztof Wielicki sensu takiej wyprawy upatruje w doświadczeniu zespołowości. „Wysiłek jest niejako dzielony na kilka osób. Kiedy zagrożenie wynosi sto, to jedna osoba odczuwa zagrożenie o takiej właśnie mocy, natomiast gdy są trzy osoby, subiektywnie dzieli się ono na trzy. W tym względzie trzymanie się razem w górach ma głęboki sens” – podkreśla.

W ciągu 15 lat działalności Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wsparła leczenie, rehabilitację i edukację blisko 27 tys. osób w całej Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter