15 listopada
piątek
Alberta, Leopolda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki dzień "Idziemy"

Ocena: 0
973

W Święto Niepodległości redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. prałat Henryk Zieliński został przez prezydenta RP nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało nadane „za wybitne zasługi na rzecz budowania więzi społecznych i międzypokoleniowych w pracy dziennikarskiej i duszpasterskiej”.

Prezydent Andrzej Duda odznacza ks. Henryka Zielińskiego; fot. Radek Molenda / Idziemy

Z kolei o. prof. Jacek Salij OP, jeden z najważniejszych autorów naszego tygodnika, otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju teologii i filozofii, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej Polski, za osiągnięcia w pracy literackiej i publicystycznej”.

Nagrodzono także 28 innych zasłużonych osób: wojskowych, duchownych, dziennikarzy, artystów, sportowców. Najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego – uhonorowano ks. prałata Bernarda Czerneckiego, niezłomnego kapelana śląskiej „Solidarności”, wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, aktora Franciszka Pieczkę i Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza mieszkającego od 1974 r. w Stanach Zjednoczonych.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał o. Jacek Salij

W przemówieniu Andrzej Duda podziękował odznaczonym za „wierną, ponadprzeciętną służbę, zasługi i życiową pracę dla naszej Rzeczypospolitej – aby była wolna, niepodległa, suwerenna. Aby była”. – Nie byłoby tego bytu politycznego gdyby nie było Polaków, ludzi gotowych krwawić i oddać życie, znieść więzienie, kazamaty, zsyłki na Sybir, znosić cierpienia swoje i swoich rodzin, straty majątku, dla tej Rzeczypospolitej. I możemy dziś być z niej dumni, i ją nadal budować sami, stanowiąc o sobie – przypomniał prezydent.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 listopada

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Dziś w Kościele:
+ piątek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 13,1-9; Ps 19,2-3.4-5ab; Łk 17,26-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -