21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki dzień "Idziemy"

Ocena: 0
937

W Święto Niepodległości redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. prałat Henryk Zieliński został przez prezydenta RP nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało nadane „za wybitne zasługi na rzecz budowania więzi społecznych i międzypokoleniowych w pracy dziennikarskiej i duszpasterskiej”.

Prezydent Andrzej Duda odznacza ks. Henryka Zielińskiego; fot. Radek Molenda / Idziemy

Z kolei o. prof. Jacek Salij OP, jeden z najważniejszych autorów naszego tygodnika, otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju teologii i filozofii, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej Polski, za osiągnięcia w pracy literackiej i publicystycznej”.

Nagrodzono także 28 innych zasłużonych osób: wojskowych, duchownych, dziennikarzy, artystów, sportowców. Najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego – uhonorowano ks. prałata Bernarda Czerneckiego, niezłomnego kapelana śląskiej „Solidarności”, wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, aktora Franciszka Pieczkę i Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza mieszkającego od 1974 r. w Stanach Zjednoczonych.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał o. Jacek Salij

W przemówieniu Andrzej Duda podziękował odznaczonym za „wierną, ponadprzeciętną służbę, zasługi i życiową pracę dla naszej Rzeczypospolitej – aby była wolna, niepodległa, suwerenna. Aby była”. – Nie byłoby tego bytu politycznego gdyby nie było Polaków, ludzi gotowych krwawić i oddać życie, znieść więzienie, kazamaty, zsyłki na Sybir, znosić cierpienia swoje i swoich rodzin, straty majątku, dla tej Rzeczypospolitej. I możemy dziś być z niej dumni, i ją nadal budować sami, stanowiąc o sobie – przypomniał prezydent.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -