26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Warszawie uczczono pamięć ofiar ukraińskich nacjonalistów

Ocena: 0
558

W niedzielę po raz pierwszy obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W katedrze polowej WP odprawiona została Msza Święta, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego.

fot. PAP/Rafał Guz

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP został ustanowiony przez Sejm RP 22 lipca 2016 r.

W południe z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w stronę katedry polowej wyruszył marsz upamiętniający ofiary zbrodni dokonanej, m.in. na Wołyniu przez nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Uczestnicy nieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary", "Wołyń, pamiętamy!", "Ofiarom – pamięć i cześć, Polsce i Ukrainie – dialog i współpraca", "Bandera – stop". 

W czasie marszu odczytywane były świadectwa Polaków ocalonych z rzezi wołyńskiej. Pochód zatrzymał się przy tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni, znajdującej się ścianie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.

Mszy św. w katedrze polowej przewodniczył ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego. 

Na początku Eucharystii odczytany został list, który do uczestników uroczystości skierował bp Józef Guzdek. – Oprawcy wybrali niedzielę z premedytacją, bo wiedzieli, że Polacy będą gromadzić się na modlitwie i staną się łatwym celem. Dzisiejsza Eucharystia jest głośnym wołaniem o pamięć, ale też o pojednanie między narodami – napisał bp Guzdek. 

Ordynariusz wojskowy nawiązał do słów Jana Pawła II, wygłoszonych we Lwowie w 26 czerwca 2001 r., podczas Mszy św. beatyfikacyjnej abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego, apelujących o jedność i przebaczenie. „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy gotowi będą stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość oparta na wzajemnym szacunku, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”. Słowa listu bp. Guzdka odczytał ks. płk Piotr Majka, proboszcz katedry. 

W homilii ks. płk January Wątroba, który przypomniał okoliczności zbrodni wołyńskiej, a także bohaterską postawę żołnierzy AK (27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK) i innych organizacji konspiracyjnych(Samoobrony Kresowej oraz Batalionów Chłopskich), którzy starali się bronić ludność przed nacjonalistami. – W imię prawdy trzeba przypomnieć sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmówili udziału w rzezi. Trzeba też wspomnieć członków AK, którzy stanęli w obronie ofiar, bohaterskich żołnierzy i cywilów. Stali się jednym z kamieni węgielnych, na których odbudowała się zewnętrznie wolna Polska – podkreślał.

Zaapelował o pamięć o rzezi wołyńskiej. Przypomniał słowa Franciszka, który podczas swej wizyty w Polsce mówił o dwóch rodzajach pamięci dobrej i złej. – Pamięcią negatywną jest ta, która obsesyjnie koncentruje się na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. (…) Troszczmy się o dobrą pamięć przez codzienne wypełnianie dziesięciu przykazań Bożych, a zapewne znajdziemy więcej miłości i pokoju już tu, na ziemi, a później nagrodę w niebie – zachęcał.

Eucharystię koncelebrowali ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski i ks. Antoni Moskal z diecezji przemyskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski oraz posłowie Robert Winnicki i Piotr Zgorzelski. Obecni byli przedstawiciele Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatantów, poczty sztandarowe, kresowiacy, a także mieszkańcy Warszawy.

11 lipca 1943 roku, w tzw. „krwawą niedzielę”, sotnie UPA, przy udziale chłopów ukraińskich uzbrojonych w siekiery, widły, noże, zaatakowały blisko 100 polskich wsi, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Polacy zgromadzeni w kościołach na mszach świętych byli otaczani i w bestialski sposób mordowani, często przez swoich sąsiadów. Zbrodnie na ludności polskiej trwały wiele dni.

Apogeum eksterminacji ludności polskiej w latach 1942-G1945 w wyniku działań UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej przypada na lato 1943 r. Na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. W akcjach odwetowych zginęło ok. 15 tys. Ukraińców.

22 lipca 2016 Sejm RP – w trybie uchwały – ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddał w niej hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter