29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uwaga na handel ludźmi - apel Caritas Europa o sytuacji na granicy

Ocena: 5
462

Po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej organizują się grupy przestępcze, a ryzyko handlu ludźmi i przemytu jest wysokie - alarmuje Caritas Europa. Powołując się na sygnały od pracowników Caritas z różnych krajów przypomina się, że w związku z wojną na Ukrainie setki tysięcy ludzi są obecnie w podróży.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dziś liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski od początku rosyjskiej inwazji przekroczyła 2 mln osób.

Caritas Europa zwraca uwagę, że wiele osób oferuje pomoc na granicy z Ukrainą i w innych krajach przyjmujących, w tym zakwaterowanie w prywatnych pomieszczeniach i transport do innych regionów, a nawet krajów. Na granicy i w innych krajach przyjmujących wzrasta zaniepokojenie

kwestiami zabezpieczenia i ochrony.

Caritas Europa zaapelowała do pracowników i wolontariuszy Caritas pracujących z uchodźcami na granicy lub w ośrodkach recepcyjnych do zachowania czujności. W materiale tym, udostępnionym KAI przez Caritas Polska, zaznaczono, że pomoc humanitarna i działania w sytuacjach kryzysowych muszą też uwzględniać także ryzyko wyzysku i handlu ludźmi.

Zwrócono uwagę, że osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są kobiety i dzieci bez opieki oraz mniejszości etniczne. Handlarze oferują np. zakwaterowanie z dala od oficjalnych punktów kontrolnych, transport lub inne formy pomocy, w których ofiara musi im towarzyszyć.

Caritas Europa zachęca do uczulania pracowników i wolontariuszy, że powinni zwracać uwagę na osoby, które zachowują się podejrzanie. Ważne jest zapewnienie bezpiecznych procedur rekrutacji, zarówno wolontariuszy, jak i nowych pracowników. Zaleca się wywieszanie plakatów w języku ukraińskim i innych językach na temat ryzyka handlu ludźmi oraz bezpiecznych i sprawdzonych dróg transportu i zakwaterowania.

Ponadto zwrócono uwagę, że bezbronność migrantów może prowadzić ich, w trosce o przetrwanie ich samych lub ich rodzin, do różnych form zagrożeń. Wymieniono m.in. niebezpieczeństwo wykorzystania seksualnego, np. poprzez uprowadzenie kobiet w celu wykorzystania seksualnego za granicą, wymuszonego lub zaaranżowanego, przymusowego małżeństwa dla ochrony prostytucji lub "survival sex", czyli zmuszanie do uprawiania seksu z powodów ekonomicznych.

Wśród niebezpieczeństw wskazano też na przymuszanie szantażem do popełniania przestępstw, przymusowe żebractwo czy domowy

wyzysk ekonomicznego z powodu bezbronności lub barier administracyjnych w dostępie do legalnej pracy.

“Należy również uważać na fałszywe agencje rekrutacyjne i mieć świadomość, że Internet ułatwia rekrutację. W Europie 1 na 4 ofiary handlu ludźmi to dziecko!” - przestrzega Carita Europa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter