11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: róża na cześć św. Jana Pawła II w prezydenckim ogrodzie

Ocena: 0
292

Odmiana róży nazwanej na cześć św. Jana Pawła II pojawiła się w przeprojektowanym Ogrodzie Różanym Białego Domu w Waszyngtonie, o który troszczy się obecnie Melania Trump. To właśnie Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych wpadła na pomysł, by do kwiatów upamiętniających różne osoby i wydarzenia dodać odmianę intensywnie pachnącej róży herbacianej wyhodowanej przez amerykańskiego ogrodnika na cześć Papieża Polaka.

Fot. twitter.com/Marek Wałkuski@Marekwalkuski

Św. Jan Paweł II gościł w Białym Domu w październiku 1979 r., witany przez ówczesnego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Była to pierwsza z siedmiu papieskich wizyt (wliczając dwa kilkugodzinne postoje na Alasce – w 1981 i 1984 r.) w USA podczas pontyfikatu Papieża Polaka.

Renowacja przylegającego do Gabinetu Owalnego Ogrodu Różanego o powierzchni 1700 m kw. trwała ponad miesiąc. Była ona konieczna, gdyż w ogrodzie nie radzono sobie z wadliwym drenażem, plagą bukszpanu i innymi chorobami roślin, spowodowanymi m.in. przez cień wielkiego dębu więrzbolistnego.

Róże nazwane na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II rosną obok innych podobnych, choć o nieco innych odcieniach – różach „Peace” i „JFK”.

Ogród Różany po raz pierwszy został zaprojektowany i obsadzony w 1913 roku za radą Pierwszej Damy Ellen Wilson, a w 1961 r. prace nad nowym projektem tego miejsca nadzorowała Pierwsza Dama Jacqueline Kennedy.

Różę św. Jana Pawła II wyhodował amerykański ogrodnik Keith Zary. Od tego czasu kwiat trafił do Ogrodów Watykańskich. Róża o charakterystycznych dużych białych kwiatach jest jedną z najbardziej pachnących odmian.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter