19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: uczczono pamięć straconych więźniów politycznych

Ocena: 0
464

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

fot. PAP/Radek Pietruszka

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. "Heroiczna walka «Żołnierzy Wyklętych» była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę" – napisał prezydent.

"Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie – honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o «Żołnierzach Wyklętych» umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach" – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.

Posłanka Ewa Tomaszewska (PiS) przypomniała, że pomnik, pod którym odbyła się uroczystość powstał z inicjatywy warszawskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. – Chyba już niestety żaden z członków tego związku nie był w stanie wziąć udziału w tej uroczystości. Są już w bardzo kiepskim stanie zdrowia, bo to ludzie, którzy wiele lat przesiedzieli w więzieniach stalinowskich – podkreśliła. Wspominając losy tego miejsca pamięci zaznaczyła, że na terenie pochówków pomordowanych więźniów postawiono później szalety.

– Dopiero po 1989 r. była możliwość ich likwidacji i upamiętnienia tych, którzy zostali pomordowani czasem jeszcze przez sowieckie władze, NKWD, czasem już przez tzw. polskie. Związek Więźniów Okresu Stalinowskiego dbał o to miejsce, doprowadził do powstania tego pomnika, miejsca pamięci. I dawniej to związek był organizatorem naszych tu spotkań. Dziś jak mówiłam jego członkowie są już w stanie zdrowotnym bardzo kiepskim – powiedziała posłanka. Wyraziła radość, że w uroczystości uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Wspominała, że w poprzednich latach przychodziły także delegacje ze szkół ze sztandarami. – Dziś ich niestety nie widzę. Mam nadzieję, że się pojawią znowu, bo teraz to my musimy nieść tę pamięć o dramatycznych zdarzeniach z lat 40. i 50. Nieść pamięć o tych, którzy za swoją patriotyczną postawę, za walkę o niepodległość zostali pomordowani. Jest to dla nas wszystkich wielkie zobowiązanie i mam nadzieję, że temu wyzwaniu podołamy – zaznaczyła Tomaszewska.

Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem, przed którym zaciągnięto wojskową wartę honorową, odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych, odbył się apel pamięci, a przedstawiciele m.in. MON złożyli wieńce i kwiaty.

Jak podkreślili organizatorzy uroczystość honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Była ona częścią obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ich ramach w sobotę zaplanowano jeszcze uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy – Stefan Melak" przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zaplanowano także opowieści historyczne i modlitwy – przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, gdzie po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończy złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)