30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tawadros II: korporacje kształtują uczucia i wolę jednostek za pomocą narzędzi manipulacji

Ocena: 4.9
541

„Światem rządzą dziś korporacje za pomocą pieniędzy i mediów. Nie identyfikują się one z konkretnymi państwami, ale podsycają gwałtowne konflikty zgodnie z własnymi interesami" – uważa prawosławny patriarcha koptyjski. Zdaniem Tawadrosa II korporacje kształtują uczucia i wolę jednostek na całym świecie za pomocą narzędzi manipulacji, które nie mają precedensu w historii.

Fot. pixabay.com/CCO

Taki obraz rzeczywistości przedstawił koptyjski hierarcha podczas środowej katechezy, którą Tawadros II wygłasza każdego tygodnia w kairskiej katedrze. W komentarzu do Listu św. Pawła do Filipian, zwrócił uwagę na słowa, jakimi Apostoł pogan opisuje ludzkość swoich czasów – określa ją mianowicie jako „pokolenie przewrotne i zdegenerowane”.

W obliczu grzechów i konfliktów, które naznaczają obecne czasy, św. Paweł użyłby zapewne tego samego wyrażenia

– przyznał Tawadros II.

Zdaniem koptyjskiego patriarchy świat jest obecnie zdominowany przez pieniądz, który wpływa na rzeczywistość poprzez potężne mechanizmy światowej finansjery. Przypomniał słowa Jezusa, który powiedział swoim uczniom, że „nikt nie może dwom panom służyć, bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował, albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Mt 6,24).

Patriarcha zauważył, że wśród świętych byli ludzie zamożni, ale obiektywnym faktem jest, że to pieniądze napędzają i podsycają konflikty, które naznaczają świat krwią.

Kolejny czynnik, który wpływa na kształt obecnego świata, to zdaniem Tawadrosa II, marketing wielkich korporacji, które dzięki ponadnarodowym sieciom stworzyły „globalną oligarchię”, zdolną do sprawowania władzy nad życiem ludzi o wiele skutecznej niż politycy i rządy. Patriarcha zwrócił uwagę, że korporacje dominujące w przestrzeni cyfrowej osiągają astronomiczne zyski poprzez manipulowanie sumieniami milionów użytkowników, dyktują im nowe reguły zachowania, narzucają nowych idoli i „masowe” tabu.

W tym świecie – mówił patriarcha – chrześcijanie są wezwani do dawania świadectwa o wyzwalającej mocy Ewangelii. Przypomniał, że św. Paweł zachęcał pierwszych chrześcijan, aby uwolnili się od sporów, pretensji i lamentu na złe czasy, a polegali na łasce Chrystusa, która może doprowadzić do zbawienia każdego człowieka, żyjącego nawet w tak trudnych i skomplikowanych czasach jak dzisiejsze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter