2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rząd deklaruje: do 10 maja e-skierowanie na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich Polaków

Ocena: 0
394

Do 10 maja wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli się zarejestrować na szczepienie przeciw Covid-19 - mówił w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk. We wtorek przedstawiony zostanie szczegółowy harmonogram zapisów na szczepionki i szczepień.

Fot. PAP/Marcin Obara

We wtorek mamy poznać, które kolejne roczniki którego dnia będą mogły rozpoczynać rejestrowanie sie na szczepienia. Zapowiedział to szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk, wizytując w poniedziałek punkt szczepień drive-thru w Wałbrzychu.

Wierzymy, że ta forma, która zdała egzamin w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, we Francji, w innych krajach, u nas również się przyjmie

- powiedział. "Chcemy stworzyć jak największe możliwości do szczepień masowych, do tego, żeby jak najwięcej Polaków, jak najszybciej się zaszczepiło" - dodał podkreślając, że to jest jedyna droga, żeby wyjść z pandemii.

Dzisiaj, kiedy jest szansa na coraz więcej szczepionek trafiających do Polski, szczepionek, które do tej pory, a w zasadzie ich brak był zasadniczym problemem, uruchamiamy nowe formy

- zaznaczył Dworczyk. "Chcemy, aby szczepienia były jak najbardziej dostępne, jak najprostsze i jak najłatwiejsze" - dodał.

Szef KPRM podkreślał, że "do 10 maja wszyscy będziemy mieli wystawione e-skierowanie, czyli wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli wystawione takie skierowanie, a w konsekwencji będą mogli się rejestrować".

Rozciągamy ten czas rejestracji kolejnych roczników na dni do 10 maja po to, żeby nie było jakichś awarii systemu, żeby nie było kolejek nadmiernych, krótko mówiąc - żeby to wszystko harmonijnie i płynnie przebiegło

- tłumaczył Dworczyk.

Podkreślał też, że system szczepień będzie przyspieszać. Zapowiedział też, że w nowym kalendarzu szczepień będzie możliwa "kumulacja" - rejestracja jednego dnia więcej, niże jednego rocznika chętnych do zaszczepienia.

Wydajność systemu, który stworzyliśmy, jest niemal dwukrotnie większa niż ta wydajność, która dzisiaj funkcjonuje. Ograniczał nas tylko brak szczepionek

- powiedział Dworczyk.

+++++

Tworzenie punktów szczepień powszechnych jest możliwe dzięki współpracy rządu z samorządami z regionu, Narodowym Funduszem Zdrowia i z urzędem wojewódzkim. Powstają one według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek i ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzona jest zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Sposoby rejestracji to m.in. infolinia 989, e-Rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl, SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333.

Punkty szczepień powszechnych to jeden z czterech nowych filarów Narodowego Programu Szczepień. Kolejne elementy to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki, a także przeprowadzanie szczepień w aptekach od maja.

Obecnie w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek podczas wizyty w punkcie szczepień masowych w Legnicy, że rząd chce, aby do 10 maja każdy dorosły obywatel mógł otrzymać e-skierowanie i mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter