26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rusza akcja Zapałka nie ogrzeje

Ocena: 0
510

– Jako diecezja sąsiadujemy z parafiami, w których żywioł dokonał ogromnych spustoszeń, z gospodarstwami, które straciły prawie wszystko. Chcemy przyjść im z sąsiedzką pomocą – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zachęcając do udziału w dorocznej akcji "Zapałka nie ogrzeje".

fot. mat. pras.

Honorowy patronat nad inicjatywą objął ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak.

Akcja Caritas "Zapałka nie ogrzeje" ruszy w niedzielę 15 października. Wolontariusze Caritas staną na ulicach, cmentarzach oraz na terenie kościołów, by kwestować nie tylko na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ale też ofiarom letnich nawałnic z diecezji pelplińskiej.

– Tym razem chcemy rozszerzyć naszą akcję i skierować pomoc również do osób poszkodowanych przez wichury w Borach Tucholskich – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Chcemy przyjść im z sąsiedzką pomocą. Zakup opału na zimę, zwłaszcza tam, gdzie trzeba było wznieść nowy dach lub odbudować budynek, będzie ogromnym wsparciem dla osób, które jeszcze przez wiele miesięcy będą się zmagały ze skutkami żywiołu – tłumaczył duchowny.

Poszkodowanym pomoże nie tylko diecezjalna Caritas. Fundusze w ramach zbiórki "Zapałka nie ogrzeje" mogą przekazać także parafialne i szkolne oddziały Caritas. – W tym roku te jednostki są zaproszone, by dochód przekazać na rzecz poszkodowanych w okolicach Rytla. Mogą to zrobić, zwłaszcza jeśli uznają, że na terenie ich parafii nie ma osób potrzebujących pomocy w zaopatrzeniu w opał na zimę, a mimo tego chcą podjąć wysiłek kwestowania – wyjaśnia dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja potrwa w tym roku dłużej niż zwykle – rozpocznie się 15 października i zakończy 23 listopada. Wydłużony termin zbiórki publicznej ma ułatwić wolontariuszom znalezienie odpowiedniego terminu włączenia się w działania w terenie. Ich szczyt przypadnie na dni poprzedzające święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej akcja "Zapałka nie ogrzeje" organizowana jest od 2011 roku. Zainicjowali ją licealiści ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół w Sławnie. Symbolem akcji jest pudełko zapałek z logo Caritas wręczane darczyńcom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter