24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

RPD ws. wypowiedzi o. Rydzyka: nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci

Ocena: 0
563

- Pokusa nie tłumaczy przestępstwa. Nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci – napisał w poniedziałek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Podkreślił, że pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą. Wypowiedź tę wiąże się z obroną przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR - podczas uroczystości z okazji 29. urodzin Radia Maryja - byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka oskarżanego o zaniedbania ws. przypadków pedofilii na terenie jego diecezji.

Fot. archiwum Rzecznika Praw Dziecka

O. Tadeusz Rydzyk CSsR podczas toruńskich obchodów, w których wział udział także rzecznik Pawlak, nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem mediów".

Dostałem też wiadomość dzisiaj, w czasie Mszy świętej od księdza biskupa Edwarda Janiaka, to jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły, media tak robią i nie dajmy się, katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą: udowodnij, udowodnij. A nie mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem

- mówił dyrektor Radia Maryja.

Zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się, nie dajmy się, i w Kościele nie dajmy się, księża się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył, a kto nie ma pokus, niech się pokaże. [...] Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, to co się dzieje

– dodał o. Rydzyk.

W poniedziałek Mikołaj Pawlak na Twitterze odniósł się do powyższych słów podkreślając, że nic nie usprawiedliwia pedofilii.

Pokusa nie tłumaczy przestępstwa. Nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci. Każdy, kto popełnia przestępstwo, musi ponieść karę. Pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą

– napisał rzecznik praw dziecka.

+++++

W połowie października nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniła, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Janiaka w sprawie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją.

Bp Janiak był jedną z postaci ukazanych w filmie dokumentalnym "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Film przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba i Andrzeja – wykorzystywanych przez księdza z diecezji kaliskiej Arkadiusza H. W filmie sugerowano, że biskup Janiak przestępstwa seksualne podległych mu księży krył. Po majowej emisji filmu oświadczenie wydał delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak. Przesłał też zawiadomienie w sprawie ówczesnego biskupa kaliskiego do nuncjatury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter