26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radzieckie postrzeganie 17 września powróciło do Rosji

Ocena: 0
1358

W świadomości historycznej Rosjan data 17 września 1939 roku nie jest najważniejsza i mało kto o niej pamięta; pojawia się dawna – znana z czasów ZSRR – interpretacja tych wydarzeń – powiedział Andriej Lipski, zastępca redaktora naczelnego "Nowej Gaziety".

fot. Wikipedia, Domena publiczna

- Wielu ludzi z oficjalnej historiografii, służącej propagandzie, próbuje znów wyjaśnić pakt Ribbentrop-Mołotow w taki sposób, w jaki objaśniany był on w czasach radzieckich, a mianowicie: że był wymuszony, że służył temu, by odroczyć wojnę. Temat tajnego protokołu do paktu jest znany historykom i ogółem istnieje w literaturze, ale w masowej świadomości nie jest to temat szczególnie popularny - powiedział Lipski.

Jak dodał, również 17 września 1939 roku bywa interpretowany tak, jak w ZSRR – iż chodziło o "zapewnienie bezpieczeństwa bratnich narodów białoruskiego i ukraińskiego w obliczu agresji hitlerowskiej". Jednak w przeciwieństwie do czasów ZSRR temat nie jest zakazany i są w dzisiejszej Rosji naukowcy, którzy przedstawiają prawdę historyczną - podkreślił rozmówca PAP.

Lipski zastrzegł, że wyobrażenia Rosjan na temat początku II wojny światowej i późniejszych wydarzeń odbiegają od tych istniejących w Polsce. W rosyjskiej świadomości historycznej i w pamięci o II wojnie światowej najważniejszą datą nie jest 1 września 1939 r., a raczej 22 czerwca 1941 roku, jako że wtedy nastąpiła agresja Niemiec hitlerowskich na ZSRR – przypomniał wiceszef "Nowej Gaziety".

W dzisiejszej Rosji "widzimy pewien rewanż sowieckiego podejścia do tego okresu historii. A w świadomości masowej 17 września 1939 roku nie jest datą zbyt przypominaną" – podsumował Lipski.

Niezależna "Nowaja Gazieta" jest jednym z niewielu w Rosji mediów poruszających tematy wydarzeń historycznych ważnych w stosunkach polsko-rosyjskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter