4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rada Stanu Francji: zakaz zgromadzeń w miejscach kultu niezgodny z prawem

Ocena: 0
218

Francuski rząd dopuścił się poważnego i niezgodnego z prawem naruszenia wolności kultu – orzekła Rada Stanu, czyli najwyższa instancja jurysdykcji administracyjnej w kraju, odnosząc się do absolutnego zakazu zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Rząd ma 8 dni na uchylenie tego zakazu.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik prasowy francuskiego episkopatu ks. Thierry Magnin, biskupi z zadowoleniem przyjmują to orzeczenie. Potwierdza ono bowiem to, co już wcześniej wielokrotnie mówił episkopat, że Kościół jest w stanie zapewnić takie sprawowanie liturgii, aby spełnione zostały wymogi sanitarne. Mówi .

Rzecznik episkopatu po raz kolejny zwrócił przy okazji uwagę na potrzebę rozgraniczenia w różbnych dziedzinach kompetencji państwa i Kościoła

Ważne jest, aby dobrze zostały określone kompetencje państwa w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, czyli na przykład, że państwo ma prawo nam powiedzieć, że kościoły mogą być zapełnione do jednej trzeciej, że trzeba zachować taką a nie inną odległość między ludźmi. Uznajemy, że państwo ma prawo dyktować takie reguły. Natomiast uważamy, że sposób dostosowania liturgii do tych reguł należy już do naszej kompetencji, z uwzględnieniem oczywiście wszystkich wymogów

– podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni ks. Magnin.

Tymczasem w Chalons-en-Champagne w północno-wschodniej Francji w minioną niedzielę zorganizowano pod przewodnictwem bp. Francoisa Touveta na wielkim placu parkingowym przy jednym z hipermarketów pierwszą Mszę św. samochodową - z udziałem wiernych uczestniczących w liturgii we własnych pojazdach.
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter