20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prof. Frost i Nowak - laureatami konkursu MSZ

Ocena: 0
1119

Prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wlk. Brytanii został laureatem konkursu na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, natomiast prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN został nagrodzony za najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji.

fot. PAP/Leszek Szymański

Nagrody wręczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

– To wielki moment i pierwszy owoc Rady Dyplomacji Historycznej powołanej przy ministrze spraw zagranicznych. Cieszmy się, że wybitne osoby ze świata nauki, historii i muzealnictwa doradzają ministrowi i kierownictwu MSZ oraz konsultują różne działania z zakresu dyplomacji historycznej, ale także działania bilateralne, bo tak naprawdę historia, dyplomacja historyczna przenika się z aktualnymi wydarzeniami i decyzjami dot. polityki zagranicznej – powiedział Dziedziczak.

Jak dodał, to "niezwykle istotne" aby powstawało jak najwięcej publikacji, które "mówią prawdę o naszej historii w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla odbiorcy zagranicznego". – Państwa dzieła znakomicie wpisują się w tę charakterystykę – podkreślił wiceszef MSZ, zwracając się do laureatów konkursu.

Według Dziedziczaka, powstawanie takich publikacji "w czasach, kiedy pojawia się tyle nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, często wynikających z ignorancji", jest szczególnie ważne.

Laureatem głównej nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. euro za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski został prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii. Autor pracy pt. "The Oxford History of Poland–Lithuania. Volume I: The Making of the Polish–Lithuanian Union, 1385-1569" powiedział, że bardzo dużo nauczył się od polskich historyków.

 – Jak dowiedziałem się podczas pobytu w Polsce w latach 1980-81, Polacy patrzą na historię inaczej niż u nas, na Wyspach. Tutaj historia naprawdę się liczy – ocenił prof. Frost. Jak dodał, żaden historyk nie jest i nigdy nie będzie w stanie "odkryć całej prawdy o przeszłości; historyk potrafi stworzyć hipotezę na podstawie niekompletnych i wycinkowych dowodów źródłowych". – Stąd istnieją różne wersje historii, która od zawsze służyła różnym interesom politycznym, religijnym i społecznym – zaznaczył prof Frost.

Wyróżnienia w kategorii za najlepszą publikację obcojęzyczną otrzymali: dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen z Republiki Federalnej Niemiec oraz prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę główną (20 tys. zł) w kategorii za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji otrzymał prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN za pracę pt. "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement".

Wyróżnienia za publikacje w języku polskim przyznano prof. Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu oraz Wydawnictwu ARCANA.

Nagrody zostały przyznane przez ministra spraw zagranicznych na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -