20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Chełma: wiceprezes ZNP szkaluje dobre imię miasta

Ocena: 0
1245

Prezydent Chełma Jakub Banaszek żąda od wiceprezesa ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego przeprosin i sprostowania jego wypowiedzi jakoby miasto Chełm miało niezgodnie z prawem wypłacać wynagrodzenia wolontariuszom przeprowadzającym egzaminy gimnazjalne.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

"Oświadczam w imieniu miasta Chełma, iż wypowiedź ta jest nieprawdziwa, kłamliwa i szkaluje dobre imię miasta Chełm. (...) Miasto działa na podstawie i w granicach prawa i nie wypłaca wynagrodzenia osobom, które w zastępstwie przeprowadzają egzaminy w szkołach objętych strajkiem" – napisał Jakub Banaszek w udostępnionym na Twitterze piśmie do Baszczyńskiego.

Baszczyński w środę na konferencji prasowej ZNP, w wypowiedzi powielonej przez ogólnopolskie portale informacyjne powiedział, że miasto Chełm niezgodnie z prawem wynagradza wolontariuszy.

Baszczyński powiedział – jak cytuje PAP – że zgodnie w prawem w egzaminach mogą brać udział tylko nauczyciele, tymczasem biorą w nich udział "osoby z zewnątrz, które nie są nauczycielami. Są to katecheci, są księżą, są to siostry zakonne, są to strażacy, jest to służba więzienna".

"Są samorządy, które płacą tym osobom (pracującym przy egzaminach – PAP) nawet 450 zł dziennie, mówię o Zgierzu. Do tej pory mówiono nam, że praca nauczyciela, który przychodzi na egzamin z zewnątrz, jest traktowana jako wolontariat. Okazuje się, że można znaleźć pieniądze, są to ogromne pieniądze: w Chełmie 100 zł, w Rybniku 220 zł, to dzieli nas jako nauczycieli" – dodał Baszczyński.

Banaszek napisał, że te stwierdzenia stanowią naruszenie dóbr osobistych miasta Chełma, co może być uznane za przestępstwo zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności. Zażądał od ZNP i Baszczyńskiego sprostowania i przeprosin, przez złożenie stosownego oświadczenia, do godz. 15.00 w czwartek. ZNP – żąda Banaszek – ma to oświadczenie opublikować na swój koszt we wszystkich portalach informacyjnych, w których powielono informację podaną przez Baszczyńskiego. Oświadczenie ma być wyświetlane na głównej stronie portali przez trzy dni.

W razie nieuwzględnienia tych żądań miasto Chełm wystąpi na drogę sądową przeciwko ZNP i Baszczyńskiemu – zapowiedział Banaszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter