20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstanie film o obronie Lwowa

Ocena: 3.6
1804

To najmniej chyba znana, a może najciekawsza bitwa września 1939 r. Lwów bardzo skutecznie bronił się dziesięć dni, najpierw przed Niemcami, a potem i Sowietami. Fundacja Joachima Lelewela chce o tym stworzyć film.

Fot. Piotr Kościński / Idziemy

Walka z dwoma wrogami na raz była beznadziejna. Niemcy przekonywali, że jeśli Polacy nie poddadzą się właśnie im, „Lwów na zawsze pozostanie w Azji”. Jednak 22 września gen.
Władysław Langner zadecydował o oddaniu miasta Sowietom, argumentując, że „to Słowianie”, więc łatwiej się będzie z nimi dogadać. Sowieci zgodzili się na wszystko, w tym na wyjście polskich oficerów do Rumunii lub na Węgry. I podpisane przez siebie porozumienie natychmiast pogwałcili – oficerowie trafili do obozów, głównie do Starobielska. I potem zostali zamordowani.

Jednym z nielicznych, którzy przeżyli, był właśnie gen. Langner, którego zabrano do Moskwy i przesłuchiwano. Potem wrócił do Lwowa i – według jego własnej relacji – wyjechał nad graniczny Prut, a potem przepłynął do Rumunii. Ostatecznie, trafił do Londynu.

Jest już gotowy scenariusz, jest ekipa, brakuje środków. Fundacja złożyła wnioski w kilku instytucjach, na razie czeka na odpowiedź. Równocześnie rozpoczęta została zbiórka poprzez crowdfunding; każdy wpłacający otrzyma nagrodę – za 10 złotych to podziękowania, za wyższe kwoty m.in. książki czy płytki z poprzednią produkcją Fundacji Joachima Lelewela – „Krew na bruku. Grodno 1939”, a za najwyższe wpłaty – nawet wyjazd na zdjęcia do Lwowa.

Zbiórka prowadzona jest na platformie Odpal Projekt

Trwać będzie przez cały kwiecień. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: redakcja „Kuriera Galicyjskiego” ze Lwowa i Fundacja Wolność i Demokracja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter