14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powidz uczci dzieło Światowych Dni Młodzieży

Ocena: 0
624

Skwer w Powidzu, na którym znajduje się jedna z nielicznych w Europie figur Ducha Świętego, będzie miał nazwę Światowych Dni Młodzieży.

2016-03-06 13:24
Jakub Gwit / Powidz KAI), sg

Decyzję powidzkiej parafii pw. św. Mikołaja i jej proboszcza ks. Alfreda Lewicza, poparła Rada Gminy Powidz przyjmując podczas sesji 11 lutego stosowne oświadczenie, zaproponowane przez wójta Jakuba Gwita. Uroczystości związane z nadaniem nazwy odbędą się w Powidzu 17 kwietnia podczas rozpoczęcia peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Na nadanie nazwy wyraziła zgodę Papieska Rada ds. Świeckich.

Radni z Gminy Powidz wyrazili uznanie dla dzieła Światowych Dni Młodzieży, uznając je za inicjatywę niezwykle istotną do rozwoju i kształtowania pozytywnych postaw wśród młodego pokolenia, mającą znaczenie wychowawcze, społeczne i kulturowe. W uzasadnieniu oświadczenia wskazano, iż "Światowe Dni Młodzieży, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, stanowiły wyraz działania Ducha Świętego, wobec czego nadanie nazwy ŚDM miejscu, gdzie znajduje się figura Ducha Świętego jest w pełni zasadne".

Historia figury Ducha Świętego w Powidzu sięga XIX wieku. Na figurze, w formie obelisku, umieszczony jest wizerunek gołębicy oraz napis: “Boże daj nam w Duchu Świętym poznać co jest prawe”. W XVIII w. działał w tym miejscu szpital i przytułek dla osób starszych pod wezwaniem Ducha Świętego. Figurę zniszczoną w czasie II wojny światowej, odbudowano dzięki staraniom pracowników powidzkiego tartaku. Jest to jedna z nielicznych tego rodzaju figur w Europie.

Znaki Światowych Dni Młodzieży to: drewniany krzyż podarowany młodzieży przez św. Jana Pawła II na zakończenie Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, towarzysząca młodym od Światowych Dni Młodzieży w Rzymie w 2000 r. Krzyż i ikona obecne są podczas wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży, ale też nieustannie pielgrzymują w czasie przygotowań.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -