26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 7,5 tys. pieszych pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę

Ocena: 0
1858

Częstochowa czeka na pielgrzymów, zmierzających z różnych stron Polski na Jasną Górę. W lipcu miasto przywita 27 zorganizowanych grupach - w większości pieszych, ale także np. na rowerach. Do sanktuarium dotarła już lipcowa pielgrzymka na rolkach.

fot. EpiskopatNews, Flickr

Ta statystyka - jak podało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie - nie obejmuje zorganizowanych grup przyjeżdżających autokarami, pociągami lub samochodami bezpośrednio na Jasną Górę, a także pielgrzymów indywidualnych.

Już w najbliższy weekend na Jasnej Górze zaplanowano jedno z największych, pod względem liczby uczestników, dorocznych wydarzeń w sanktuarium - 26. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Co roku gromadzi ona tysiące wiernych, z reguły przybywających do Częstochowy autokarami i samochodami. Niedzielnej mszy dla pielgrzymów będzie przewodniczył kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, były Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Spodziewany jest udział przedstawicieli rządu i parlamentu.

Wakacyjny pieszy "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze tradycyjnie zainauguruje obchodzony 16 lipca odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Na obchody co roku przybywają pieszo pielgrzymi m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego.

Według informacji Urzędu Miasta, największej liczby pielgrzymów w ciągu jednego dnia można się spodziewać w przeddzień tego święta, 15 lipca - wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza, licząca około 2 tys. osób, grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Druga pod względem liczebności będzie grupa z Przemyśla - przyjdzie w niej około 1,3 tys. osób. Wielu pątników spodziewanych jest także 31 lipca, kiedy do miasta wejdzie m.in. około 900-osobowa grupa z Bydgoszczy.

Ponadto w lipcu na Jasną Górę zdążać będą piesi pielgrzymi m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Kamienia Pomorskiego, Bytowa, Wschowy, a nawet z Czeskiego Cieszyna. Przyjdą też grupy z innych ośrodków pielgrzymkowych, w tym z Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i krakowskiej Skałki. Sporo mniejszych pielgrzymek zmierza do sanktuarium z Górnego Śląska.

Oprócz pieszych do Częstochowy dotrą także pielgrzymi na rowerach. Na 8 lipca swój przyjazd zapowiedziała 27. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, licząca 250 cyklistów. Dzień wcześniej około 200 rowerzystów przyjedzie w ramach Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. We wtorek na Jasną Górę dotarła natomiast 3. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, w której uczestniczyło 71 osób. Pielgrzymi jechali pod hasłem "Napełnieni Duchem Świętym", pokonując w cztery dni 221 km. Najmłodszy pielgrzym na rolkach miał 12 lat.

Pielgrzymki piesze będą korzystały z wyznaczonych przez miasto dróg, zabezpieczanych przez policję i miejskie służby; wspierają one także wszystkie duże zgromadzenia pielgrzymów pod Jasną Górą, wymagające medycznego, komunalnego i porządkowego zabezpieczenia.

W ub. roku w 216 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 811,3 tys. osób, z czego około 123 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 263 pielgrzymkach pieszych. Około 8,1 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (144 grupy), a ponad 360 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 40 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 200 pielgrzymów na rolkach.

Pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę 19 maja. W sześciodniowej wędrówce z Łowicza do Częstochowy uczestniczyło prawie 370 osób. Pielgrzymkę, której korzenie sięgają XVII wieku, zorganizowano po raz 363. Rozpoczęła tegoroczny sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Tradycją jest, że ta piesza grupa z diecezji łowickiej nazywana jest jaskółką pieszych pielgrzymek.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać w Częstochowie już od czerwca, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet, dostępu do wody pitnej.

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia - w tym dniu w pieszych pielgrzymkach z reguły wchodzi do miasta nawet 25 tys. osób; niewiele mniej dociera do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść jest co roku 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzi kilkanaście tysięcy pątników przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter