19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc w środowisku

Ocena: 0
161

Co z tego, że procedury zostały zachowane, skoro po próbie samobójczej pacjent zmarł? - pyta Tomasz Rowiński w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. archiwum prywatne

Aż 600 tys. dzieci i młodzieży w Polsce wymaga opieki psychologicznej lub psychiatrycznej. Czy my aby nie chcemy leczyć młodzieży z symptomów dorastania?

Wiek młodzieńczy z definicji obfituje w konflikty z rodzicami i rówieśnikami, ale obecnie mają one ostrzejszy charakter. Dorośli muszą reagować na agresję, przemoc w szkole i w świecie cyfrowym. System pomocy dzieciom i młodzieży powinien być dostosowany do specyfiki okresu dojrzewania, tymczasem system finansowania pozwala jedynie na leczenie punktowe, czyli konkretnych schorzeń.

I najlepiej w szpitalu?

Dzieci trafiają do szpitala nie dlatego, że taka jest potrzeba, ale dlatego, że brakuje placówek środowiskowej pomocy ambulatoryjnej. Jednocześnie obłożenie dziecięcych i młodzieżowych oddziałów psychiatrycznych wynosi 150 proc. Gdy pojawia się kryzys psychiczny, rodzice jadą z dzieckiem na izbę przyjęć, czekają dziesięć godzin, lekarz dziecko zobaczy, coś zleci lub nie – i więcej nie ma z nim kontaktu, a problem zostaje. Często wystarczy pomóc rozwiązać kryzys w rodzinie. Aż w 60 proc. przypadków nie trzeba psychiatry, wystarczy psycholog.

Ale jak, skoro poradnie są przepełnione?

Kryzys psychiczny najlepiej rozwiązać na wczesnym etapie i w większości przypadków może to zapobiec jego rozwojowi. Dziecko żyje w zróżnicowanym środowisku, wsparcie dla niego powinno przebiegać kompleksowo – na styku sektorów zdrowia, oświaty i pomocy społecznej. W zależności od diagnozy i potrzeb leczenia powinno się włączać różne instytucje środowiskowe: nie tylko szkołę i szpital, ale także straż miejską, policję, parafię. Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego są blisko potrzebującej rodziny – nie izolują, jak szpital. W naszym Centrum na Bielanach mamy interdyscyplinarny zespół psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów, streetworkerów, neurologopedów i pedagogów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

Tomasz Rowiński (1977) – doktor psychologii, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii UKSW, członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia.
ŚRODOWISKOWE CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Dla dzieci: Warszawa, ul. Daniłowskiego 31
Dla dorosłych: Warszawa, ul. Cegłowska 80
Wieliczka, ul. Wincentego Pola 20a
Koszalin, Sarzyńska 9
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)