29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomagamy Syrii

Ocena: 0
1153

Już ponad pół tysiąca osób włączyło się w pomoc rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim w ramach programu Caritas Polska „Rodzina rodzinie”.

Wśród darczyńców jest wiele osób indywidualnych i małżeństw, ale także biskupi, księża, wspólnoty zakonne, organizacje, firmy i parafie. Dzięki nim opieką zostało objętych ponad 150 potrzebujących rodzin.

Program pomocy rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, który we wrześniu 2015 r. zaapelował do parafii w całej Europie, by każda z nich przyjęła po jednej rodzinie uchodźców. Dzięki programowi Caritas taka pomoc jest możliwa, mimo odległości geograficznej. Wystarczy wejść na stronę internetową Rodzinarodzinie.caritas.pl – są tam opisane problemy poszczególnych rodzin i kwoty, których potrzeba na ich utrzymanie. Każdy może zadeklarować, jaką sumę będzie wpłacał co miesiąc przez pół roku, by wziąć udział we wsparciu danej rodziny – może to być cała potrzebna kwota lub tylko jej część. Można też dokonać jednorazowej wpłaty.

Pomoc kierowana jest do trzech grup: Syryjczyków mieszkających w ogarniętym wojną Aleppo, uchodźców żyjących na terenie Syrii i Libanu, a także do Libańczyków, którzy bardzo ucierpieli w związku z napływem do ich kraju ogromnej liczby uchodźców. W Syrii pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci. Wiele osób nie ma zapewnionego dostępu do wody pitnej, odpowiedniego pożywienia i opieki medycznej. W Libanie przebywa obecnie 1,5 mln uchodźców (na 4 mln mieszkańców). Życie w tym kraju jest bardzo drogie – trzeba płacić za edukację dzieci oraz opiekę zdrowotną, nie istnieje żaden system pomocy społecznej. 52 proc. uchodźców z Syrii i 10 proc. Libańczyków żyje w skrajnej nędzy.

Wśród poszkodowanych jest Bedri Mahoul, wdowiec mieszkający w Aleppo z czwórką dzieci. Z powodu bombardowań musieli uciekać ze swojego domu do innej dzielnicy. Potrzebuje pieniędzy na opłatę za wynajem mieszkania oraz dostęp do prądu, który jest bardzo drogi.

Fares z Libanu samotnie wychowuje troje dzieci w wieku 20, 18 i 13 lat. Jej mąż zmarł, ona sama jest chora na raka. Nie mają żadnych dochodów. Grupa kobiet ze wsi wzięła na siebie opłatę za leki dla matki oraz studia dla najstarszej córki. Wciąż potrzebują środków na przeżycie oraz opłat za szkołę dla dzieci.

Zebrane środki otrzymają organizacje Caritas Liban i Caritas Syria, które mają bezpośredni kontakt z potrzebującymi rodzinami.

Hanna Michniewicz
Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter