22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież docenia oddanie zmarłego księcia Filipa małżeństwu i rodzinie

Ocena: 0
347

Papież Franciszek złożył królowej Elżbiecie II kondolencie w związku ze śmiercią jej męża księcia Filipa. W telegramie podpisanym przez watykańskiego sekretarza stanu podkreślił oddanie zmarłego małżeństwu i rodzinie, jego wybitne zasługi w służbie publicznej oraz zaangażowanie w edukację i rozwój przyszłych pokoleń. Mąż brytyjskiej królowej zmarł w wieku 99 lat.

Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Książę Filip był najdłużej żyjącym królewskim małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Wraz z królową Zjednoczonego Królestwa tworzyli małżeństwo przez 73 lata!

Urodził się jako książę Filip z Grecji i Danii, a po ślubie z księżniczką Elżbietą Yorku w 1947 roku został księciem Wielkiej Brytanii. Zrezygnował z obiecującej kariery morskiej, aby całkowicie poświęcić się służbie krajowi przy boku królowej Elżbiety. Pełniąc m.in funkcje reprezentacyjne wspólnie odbyli ponad 20 tysięcy spotkań, promując brytyjskie interesy w kraju i za granicą. Był u boku królowej Elżbiety, kiedy spotkała papieża Franciszka w Domu Świętej Marty w 2014 roku. Poznali także poprzedników Franciszka: Benedykta VI, Jana Pawła II i Jana XXIII.

Na początku bieżącego roku stan zdrowia księcia Filipa uległ znacznemu pogorszeniu. Spędził miesiąc w szpitalu na leczeniu infekcji i przeszedł operację serca, zanim 16 marca został zwolniony i powrócił do zamku Windsor, w którym spędził ostatnie tygodnie swojego życia. W piątek śmierć księcia, Pałac Buckingham ogłosił:

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć ukochanego męża. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie”. Księcia Edynburga przeżyła królowa i czwórka ich dzieci: książę Karol, księżna Anna, książę Andrzej i książę Edward, a także ośmioro wnuków i 10 prawnuków.

Składając hołd zmarłemu księciu, kardynał Vincent Nichols podkreślił, że królewski małżonek pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo w postaci swojej działalności charytatywnej.:

Był jedną z pierwszych osób, które mówiły o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi. W latach 50. zainicjował program dla młodzieży, który od tego czasu realizowany jest w ponad 140 krajach na całym świecie

– zaznaczył arcybiskup Westminsteru.

Jednak największą wdzięczność mamy dla niego za jego niezłomną lojalność i radosne wypełnianie życiowego obowiązku, jakim było towarzyszenie i wspieranie królowej, to są cechy, których dzisiaj potrzebujemy

- dodał.


Żegnając księcia, arcybiskup Canterbury Justin Welby m.in. przyznał, że zmarły:

Konsekwentnie przedkładał interesy innych nad własne i czyniąc to, dał wspaniały przykład chrześcijańskiej służby. Kiedy go poznałem, zawsze uderzała mnie jego oczywista radość życia, dociekliwy umysł i umiejętność komunikowania się z ludźmi z różnych środowisk i ze wszystkich dziedzin życia. Dziedzictwo, które zostawia, jest ogromne. Nagroda księcia Edynburga zainspirowała całe pokolenia młodych ludzi do pomocy innym i zaszczepiła w nich wizję postawy obywatelskiej i chęć służenia swoim społecznościom

Czytaj takze: Zmarł książe Filip. Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter