19 października
poniedziałek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odwróć kieliszek. Nie pij w ciąży. Bądź FASOFF!

Ocena: 4.7
1221

Rocznie w Polsce około 9 tys. dzieci rodzi się ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Fundacja „Dom w Łodzi” chce to zmienić. 9 września w Światowym Dniu FAS rusza kampania społeczna pod hasłem FASOFF. Celem projektu jest uświadamianie przyszłych mam i ich otoczenia o konsekwencjach spożywania alkoholu – nawet „symbolicznej kropli” – która ma wpływ na zdrowie dziecka.

fot. pixabay.com/CC0

Fundacja „Dom w Łodzi” prowadzi wyjątkowy dom dziecka – mieszkają w nim ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci, które wymagają stałej opieki   medycznej, specjalistycznej aparatury, leków i systematycznej, codziennej rehabilitacji. Dla wielu z nich problemem jest m.in. FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. To jedyne schorzenie, którego można byłoby  uniknąć...  jest onobowiem skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi” Jolanta Bobińska stwierdza:

Marzymy o świecie bez FAS. Dzieci, które rodzą się z alkoholowym zespołem płodowym, przez całe życie mają „pod górkę”. Są skazane na szpitale, poradnie, na żmudną rehabilitację. A można temu bardzo łatwo zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie trwania ciąży.

Czym jest FAS?

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zaburzenia neurorozwojowe, które są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne. To zmiany nieodwracalne i nieuleczalne. Dzieci dotknięte FAS rozwijają się inaczej niż ich rówieśnicy. Często są drobniejsze, mają charakterystyczne rysy twarzy. Występują u nich problemy z funkcjonowaniem zmysłów i odruchami. Zachowują się w sposób niezrozumiały dla otoczenia – trudno im odnaleźć się w świecie zasad i norm społecznych, czy uczyć się na podstawie doświadczenia i poruszać się w świecie własnych emocji. Wiele z nich nigdy nie osiągnie samodzielności, czasem mówi się o nich „wieczne dzieci”. FAS to dramat, którego można uniknąć - zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży, ponieważ każda ilość alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

FASOFF czyli...

kampania społeczna, której celem jest uświadamianie Polakom, jakie skutki może przynieść spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży – bo nawet mała ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku i być przyczyną FAS. Na potrzeby kampanii stworzono nietypowy sklep internetowy z szokującymi produktami dla dzieci. Żadnej rzeczy, które znajdują się na stronie, nikt nie chciałby dać dziecku. Podobnie, jak nikt nie chciałby dawać dziecku alkoholu. Strona ma wymiar edukacyjny.  Przekonuje, że picie alkoholu w ciąży może dać dziecku niechcianą wyprawkę, czyli FAS.  Produkty przedstawione w sklepie w rzeczywistości nie istnieją i nie można ich kupić. Ale klikając na wybrany produkt otrzymuje się informacje na temat FAS.

Co możesz zrobić, by wesprzeć FASOFF?

Opublikuj w mediach społecznościowych zdjęcie odwróconego kieliszka i oznacz: #FASOFF #niepijwciąży

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy albo wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,1-10; Ps 100,2-5; Łk 12,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter