21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie powinny się urodzić?

Ocena: 5
4123

28-letnia lekarka Malina Świć nie boi się stawać publicznie w obronie nienarodzonych dzieci. Urodziła się przecież z chorobą, z powodu której ciągle dokonuje się w Polsce aborcji.

fot. Irena Świerdzewska

Zrobiło się o niej głośno, kiedy wystąpiła w obronie lekarzy z warszawskiej przychodni Babka odmawiających wypisywania środków antykoncepcyjnych. Autorytety medyczne milczały, głos zabrała lekarka wchodząca dopiero w życie zawodowe. Nie kalkulowała, nie wiedziała, że będzie atakowana przez pewne środowiska, że może mieć trudności w wykonywaniu zawodu.

– Trudno mi ukrywać to, co jest dla mnie najważniejsze, czyli szacunek do ludzkiego życia. Nie trzeba być osobą wierzącą, by wiedzieć, że każde życie należy chronić. To przecież jest ściśle związana z człowieczeństwem. A dla osoby wierzącej tym bardziej jest jasne, że człowiek nie ma prawa decydować o pozbawieniu życia drugiego człowieka. To prawo Boga, który daje życie. Tymczasem stosowanie antykoncepcji to również decydowanie o czyimś życiu – mówi Malina Świć.

 

Dostałam jeden punkt

W życiu zawodowym przechodzi ważny okres – odbywa specjalizację z genetyki klinicznej, co trwa cztery lata. – Do poradni przychodzą rodzice dzieci, u których wykryto wady dymorficzne (subtelne cechy wyglądu, jak wysokie czoło, linia włosów, krótka szyja – mogące zasugerować zespół uwarunkowany genetycznie) czy wrodzone albo stwierdzono niepełnosprawność intelektualną. Zajmujemy się też diagnostyką prenatalną – opowiada.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 21 (607), 21 maja 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły