22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagrody Benemerenti dla Akademii Marynarki Wojennej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Ocena: 0
2095

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu Polowego WP. Wyróżnienia wręczono w sobotę podczas uroczystej gali w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Jak napisał w laudacji na cześć laureatów biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało wyróżnienie za "pełną oddania i profesjonalizmu służbę w trosce o ludzkie zdrowie i życie, działania na rzecz rozwoju medycyny, wierność fundamentalnym zasadom etyki i przykazania miłości bliźniego oraz za codzienną gotowość do podejmowania akcji ratowniczych".

"Praca, którą codziennie wykonują piloci, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielęgniarze jest wyjątkowa. Bezcenne jest także wsparcie kadry kierowniczej, dyspozytorów, pracowników obsługi baz i lądowisk. Wasza służba wymaga profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem w często dramatycznych okolicznościach. Dzięki tym cechom niesiecie nieocenioną pomoc ludziom, ratując ich zdrowie i życie" – ocenił biskup polowy.

Z kolei – jak podkreślił bp Guzdek w laudacji na cześć drugiego laureata – Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte otrzymała je za "znaczący wkład w edukację kadr Marynarki Wojennej RP, kształtowanie poczucia honoru oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny, pomnażanie dorobku naukowego i technicznego oraz za wierność historycznemu dziedzictwu".

Hierarcha dodał, że uczelnia – pielęgnując 100. letnią tradycję – "wychowuje studentów na ludzi mądrych, prawych, odważnych, odpowiedzialnych za los Polski i jej skarbu, jakim jest morze".

"Uczelnia ta zapewnia wysoką jakość kształcenia i doskonalenia kadr Sił Zbrojnych RP, w szczególności Marynarki Wojennej, a także studentów cywilnych. To ważny ośrodek naukowo–badawczy, podejmujący wyzwania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Swoją działalnością edukacyjną i naukową służy gospodarce narodowej i społeczeństwu" – napisał.

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Nagrody Benemerenti ("Dobrze Zasłużonym") są przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego od 1995 roku osobom i instytucjom, które „dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.

W przeszłości nagrody otrzymali m.in.: ks. Wojciech Łazewski (za koordynację prac Caritas Polska podczas powodzi w lipcu 1997 r.); dziennikarz Waldemar Milewicz (za odwagę dawania świadectwa prawdzie w warunkach wojny i zagrożenia życia) oraz Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik (za talent negocjacyjny, organizacyjny i zaangażowanie, zajmowanie się problemami kombatantów i cmentarzy wojskowych).

Nagrodą wyróżniono także m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego (za budzenie wśród młodego pokolenia Polaków szlachetnych uczuć patriotycznych) oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie (za wierność najwyższym wartościom: +Bóg, Honor, Ojczyzna+ wypisanym na wojskowych sztandarach). W ubiegłym roku wyróżnienie Benemerenti otrzymali: Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -