22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moda na czystość

Ocena: 0
1920

Seksualizm dotyka dzisiaj niemal każdej sfery życia – od handlu po kulturę. Czy po homo sovieticus i homo ludens przyszedł czas na homo sexus – człowieka skupionego na sferze seksualnej?

fot. Piotr Woźniakiewicz/Ars Lumen

Człowieka zaczynamy pojmować przez pryzmat seksualności – i narracja ta zaczyna przenikać także do Kościoła. W czasie Synodu o młodzieży młodzi po spotkaniu z papieżem na Facebooku ubolewali, że ich apele o większy szacunek dla liturgii „zostały w znacznej mierze pominięte”, za to echem odbiły się postawy niektórych biskupów, uwypuklających afery seksualne. Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput próbował wpłynąć na papieża, by odwołał Synod z powodu nadużyć seksualnych w Kościele. Metropolita Newark kard. Joseph Tobi nie przyjechał do Rzymu, by móc w tym czasie zająć się owymi nadużyciami w swojej diecezji. Bo – jak tłumaczył, ich ofiarami padają przecież osoby młode.

 

Seks na synodzie

Tabu zmieniło dzisiaj przestrzeń – dziś ludzie prędzej wywnętrzą się z życia intymnego niż duchowego. Z kim sypiają, jak często, z czym się na tym polu borykają – o tym bez skrępowania. O wierze w Boga – sza!, to sprawa intymna. Choć Synod o rodzinie z 2016 r. poświęcony był, jak sama nazwa wskazuje, rodzinie, niektóre środowiska próbowały sprowadzić go, po pierwsze, do Komunii Świętej dla osób rozwiedzionych – do której zgodnie z nauką Kościoła mogą przystąpić pod warunkiem dochowania czystości. I po drugie, do miejsca osób homoseksualnych w Kościele – tak, jakby miały one mieć odrębne prawa i obowiązki, inaczej niż pozostali katolicy mający żyć w zgodzie z szóstym przykazaniem. Podczas ostatniego Synodu – oprócz tematu owych homoseksualistów – najwięcej głosów „przeciw” zdobył punkt 150. dokumentu posynodalnego, definiujący seksualność jako dar różniących się miedzy sobą, ale „komplementarnych” kobiety i mężczyzny.

– Seksualność na pewno nie jest głównym tematem dociekań młodzieży – podkreśla bp Marek Solarczyk, jeden z ojców synodalnych, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także katecheta w warszawskim liceum. – Jeśli ktoś ma potrzebę dyskusji na ten temat, nie należy mu jej odmawiać. Zawsze powinno odbywać się to z poszanowaniem godności, uwzględnieniem wrażliwości młodego człowieka i jego możliwości percepcyjnych.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -