26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prof. Heller: Chwytam dwa życia naraz

Ocena: 0
889

– Wszystko, co się właśnie robi, trzeba traktować jako najważniejsze – mówi KAI ks. prof. Michał Heller, kosmolog, fizyk, filozof.

2016-10-13 15:05
Dorota Abdelmoula / Warszawa (KAI), mz
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Podczas obchodów V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, 15 października, odbędzie się uroczyste odnowienie doktoratu wybitnego kosmologa i filozofa. Laudację wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek, a ks. prof. Heller wygłosi wykład zatytułowany: „Kosmiczny problem wolności”.


KAI: Księże Profesorze, uroczyste odnowienie doktoratu to wyraz najwyższego uznania dla dorobku naukowego. Co jest Księdza Profesora największym osiągnięciem: kapłańskim i naukowym?

Ks. prof. Michał Heller:
Zapewne już wkrótce sam się od tym dowiem z Najwyższego Źródła. Wszystko, co się właśnie robi, trzeba traktować jako najważniejsze.


Patrząc z perspektywy ponad 50-letniego doświadczenia, czy łatwo jest połączyć realizację dwóch powołań: kapłańskiego i naukowego?

Do każdego z tych powołań trzeba całego jednego życia, a ma się tylko jedno.


Nauka i kapłaństwo wymagają wielkiej pasji. Co jest największą pasją Księdza Profesora?

Chociaż mam jedno życie, chwytam dwa naraz. Każde z tych dwu jest najważniejsze.


W ostatniej rozmowie z KAI Ksiądz Profesor wyznał, że chciałby mieć w Polsce więcej księży, którzy uprawiają nauki ścisłe lub przyrodnicze. Czy działalność naukowa pomaga w codziennym głoszeniu Ewangelii?

To nie była ostatnia rozmowa. Właśnie odbywamy następną. Głoszeniu Ewangelii pomaga wszystko, co nie jest ignorancją i brakiem horyzontów.


Ksiądz Profesor jest jedynym Polakiem uhonorowanym nagrodą Templetona. Na czym polega dziś pokonywanie barier między nauką i religią? A może: nauką i wiarą?

Na tym, co zawsze: żeby mądra wiara spotykała się z otwartą nauką.


rozmawiała Dorota Abdelmoula (KAI)

 

Ks. Prof. Michał Heller urodził się w 1936 r. w Tarnowie. Jako wybitny uczony, profesor nauk teologicznych specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji pomiędzy wiarą a nauką. Jest pomysłodawcą, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Zasłynął m.in. jako twórca modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata.

Ks. prof. Heller otrzymał wielu wyróżnień, nagród oraz doktoratów honoris causa. W roku 2008 jako pierwszy Polak został laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Nagrodę tę przeznaczył na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Został też odznaczony m.in. kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i laureatem Medalu św. Jerzego.

Uroczystość odnowienia doktoratu ks. prof. Hellera odbędzie się 15 października o godz. 9.00 w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter