13 listopada
wtorek
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w walce z pedofilią zrobił więcej od innych

Ocena: 0
808

– Papieżu Franciszku: nadeszła pora, aby bronić dzieci i odnowić wiarę – to słowa Micheala Sugara, producenta filmu „Spotlight”, który otrzymał dwa Oscary w kategoriach "najlepszy film" i "najlepszy scenariusz oryginalny".

2016-03-02 17:21
RV / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/AARON POOLE / AMPAS / HANDOUT

„Spotlight” opowiada o śledztwie, jakie dziennikarze z „The Boston Globe” przeprowadzili w związku z licznymi przypadkami molestowania seksualnego dzieci, którego przez dziesięciolecia dopuszczali się księża w diecezji Boston.

Do słów producenta Oscarowego filmu odniósł się w wywiadzie dla Radia Watykańskiego jezuita o. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Profesor psychologii i wicerektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego podkreślił, że w ostatnich kilkunastu latach Kościół, jak żadna inna instytucja, wykonał ogromną pracę, aby stworzyć normy i zasady kontroli, które zapobiegają powtórzeniu się w przyszłości takich przestępstw.

– Przesłanie filmu jest takie samo, jak to, co Kościół robi już od roku 2002, czyli dokładnie w tym samym czasie, kiedy miały miejsce wydarzenia, o których opowiada ten film. Od końca lat 90. kard. Joseph Ratzinger, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zdał sobie sprawę, że Kościół nie może więcej tolerować tych nadużyć ani ich ukrywania przez biskupów. I tak Ratzinger, później również jako papież Benedykt, zrobił wiele, aby uczynić z Kościoła instytucję przejrzystą i zaangażowaną w walkę z tymi nadużyciami. Papież Franciszek kontynuował linię Benedykta, jeszcze bardziej zaostrzając prawodawstwo Kościoła i powołując do życia Komisję ds. Ochrony Nieletnich.

Kilka dni temu arcybiskup Malty Charles Scicluna, który przez wiele lat był oskarżycielem podczas procesów księży pedofilii, powiedział, że „rekomendowałby obejrzeć «Spotlight» wszystkim, w tym biskupom”, ponieważ jest on zachętą, aby Kościół był w kwestii pedofilii przejrzysty i walczył przeciw niej tak długo, aż ją u siebie całkowicie wykorzeni. Trzeba sobie bowiem uświadomić – dodaje O. Zollner – że nie wolno zamiatać takich spraw pod dywan, mając nadzieję, że sprawa ucichnie, ponieważ prędzej czy później i tak będziemy jej musieli stawić czoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -