15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus - jak rozpoznać i reagować?

Ocena: 0
850

Czy grozi nam w Polsce wirus 2019-nCoV? - Nie mylmy go z sezonową grypą. Jeśli nie przyjechaliśmy ostatnio z Chin, ryzyko, że jesteśmy zarażeni, jest znikome - przekonuje Główny Inspektor Sanitarny. Jeśli jednak byliśmy, lub mogliśmy mieć kontakt z kimś, kto był - jak się upewnić, czy nam nie grozi? I jak reagować?

Fot. pixabay.com/CCO

Byłeś w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach lub wiesz, że miałeś kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach. Przy tym źle się czujesz i nie wiesz, co zrobić?

Pamiętaj: dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem. Jeśli jednak temperatura Twojego ciała podskoczyła do powyżej 38 st. C i masz kaszel lub duszności - powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Oto lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju.

Mając powyższe objawy chorobowe zostaniesz tam przyjęty bez żadnego skierowania. Natomiast nie powinieneś - w razie choćby podejrzenia o zakażenie koronawirusem - udawać się do swojego lekarza pierwszego konaktu (placówki podstawowej opieki zdrowotnej), aby ograniczyć ewentualność zarażenia innych.

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Zgodnie z tymi procedurami także osoby zdrowe, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i ma wspomniane objawy choroby, powinny zgłosić się na konsultację do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomina przy okazji, że w Polsce trwa sezon wzmożonej zachorowalności na grypę.

Stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem

– wskazał.

Pamiętajmy, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak: temperatura ciała powyżej 38 st. C, ogólne złe samopoczucie, bole mięśni i stawów, kaszel, katar, duszność,
zalecamy wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

++++++++++++++++

Warto wiedzieć (za Polską Agencją Prasową):

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Chińskie media poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła w Chinach do 106, a zarażonych nim są już tam ponad cztery tysiące osób. Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym we Francji i w Niemczech.

Początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich; nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem. MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ostrzegając, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził przekonanie we wtorek na spotkaniu z przedstawicielami władz ChRL w Pekinie, że Chiny są w stanie opanować rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter