17 stycznia
czwartek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Filoni: Trzeba poznać chrześcijan Iraku, by zrozumieć ich tragedię

Ocena: 0
969

Przebywający w Budapeszcie prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni mówił o potrzebie znajomości historii chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku, by zrozumieć dramatyczne wydarzenia tego regionu i przyczyny, dla których wyznawcy Chrystusa są do tych ziem przywiązani.

2016-02-19 21:52
(KAI/RV) / Budapeszt, mz

Na jednej z uczelni stolicy Węgier hierarcha uczestniczył 17 lutego w konferencji o religijnych wymiarach imigracji w Europie.

Kardynał dobrze zna Irak, gdyż wiele lat przebywał tam jako dyplomata watykański w latach 2001-2006 pełnił tam urząd nuncjusza apostolskiego, a później także specjalnego wysłannika papieskiego.

Szef watykańskiej dykasterii ds. misji zwrócił uwagę, że chrześcijanie obecni są w Mezopotamii od dwóch tysięcy lat. Jeszcze przed stu laty stanowili w tym regionie 15 proc. ludności. Dziś jest ich tam 1, najwyżej 2 proc. Na początku XX wieku doszło do masakry 1,2 mln Ormian i ćwierć miliona innych tamtejszych chrześcijan: chaldejskich i syryjskich, zarówno katolickich, jak prawosławnych. Odtąd rozpoczął się masowy exodus z tych ziem wyznawców Chrystusa, który w naszych czasach nasilił się z powodu wojen, dyskryminacji, niemożliwości pokojowego współistnienia i braku pracy – wskazał kard. Filoni.

Nawiązując do ich napływu do Europy przypomniał, że nasz kontynent nigdy nie był jednolity kulturowo i etnicznie. Podkreślił, że Europę jednoczą trzy elementy: religia, prawa człowieka oraz piękno wyrażane w sztuce. Przybysze szukają tu pokoju, uciekając przed wojną.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -