13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuzi domagają się powrotu Mszy św. z udziałem wiernych

Ocena: 0
770

W ponad dwudziestu miastach Francji modlono się w minioną niedzielę, w deszczu, przed kościołami domagając się ich otwarcia dla wiernych.

Przez tę formę protestu wielu Franców domaga się powrotu Mszy z udziałem wiernych, które od 3 listopada zostały zakazane w ramach obostrzeń drugiego lockdownu. Pod petycją o „powrót Mszy” w ciągu kilku dni zebrano w całym kraju ponad 100 tys. podpisów. W mediach społecznościowych do modlitw przed kościołami wzywali katolicy ze stowarzyszeń Pour la Messe i Objectif Messe.

Wśród miast, w których katolicy francuscy zamanifestowali swoje prawo do bezpośrednigo uczestnictwa we Mszach św. są m.in. Strasburg, Bordeux, Nantes, Hauts-de-Seine, Valence, Wersal, Rouen i Poitiers.

W Bordeaux przed katedrą św. Andrzeja zebrało się ok. 300 katolików, niektórzy śpiewali modlitwy i klęczeli

– informuje regionalny dziennik "Sud Ouest". Gazeta podaje, że kilku organizatorów niedzielnych modlitw zostanie wezwanych w poniedziałek rano na komisariat policji w Bordeaux z powodu złamania zasady świeckości.
W Nantes 500 osób zebrało się na Placu Graslina, gdzie prefektura kazała rozlokować cztery pojazdy oddziału policji do zapobiegania zamieszkom CRS. Z kolei w Strasburgu na Placu Klebera odbył się wiec zorganizowany przez chrześcijańską organizację ECLJ - informuje rozgłośnia France Bleu.

+++++

Miniona niedziela była już drugą z rzędu, podczas której na placach przed kościołami organizowano modlitwy. Uczestniczyły w nich głównie całe rodziny i ludzie młodzi. Zachowując dystans i z maseczkami na twarzy odmawiali wspólnie różaniec i śpiewali pieśni religijne. Wiele osób trzymało w rękach świece i kartki z napisem „oddajcie nam Mszę”. Zdarzało się także, że część wiernych - mimo oficjalnego zakazu władz - nielegalnie wchodziła do kościołów. M.in. dlatego w pobliżu świątyń rozmieszczone zostały patrole policji, które miały interweniować w przypadku łamania zasad lockdownu.

23-letni student prawa Jean-Benoît Harel, który jest autorem petycji domagającej się oddania wierzącym Mszy, podkreśla, że „celebracja wspólnotowa i Eucharystia to życiodajne potrzeby wiernych, to pokarm niesłusznie zdyskredytowany przez władze publiczne i de facto sklasyfikowany jako nieistotny”. Harel zaprzecza, jakoby ktoś z manifestujących łamał prawo, a modlitewne protesty mają jedynie pokazać rządzącym, że dla katolików "Eucharystia jest prawdziwym źródłem życia, stąd bronią sakramentalnego wymiaru swej wiary".

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin przestrzegł katolików, że jeśli będą nadal gromadzić się przed kościołami, zostaną wobec nich wyciągnięte wynikające z prawa konsekwencje. Darmanin zauważył, że „wolność religijna jest bardzo ważna” i dlatego miejsca kultu nie powinny zostać zamknięte, „ale ludzkie życie jest ważniejsze niż wszystko inne”.

dość modlitwy poprzez środki elektronicznego przekazuZa wznowieniem publicznego kultu opowiedział się oficjalnie przewodniczący senatu Gérard Larcher, a także Marine Le Pen przewodnicząca prawicowej partii Front National. 46 parlamentarzystów opozycji stwierdziło w specjalnym przesłaniu, że „wolność sprawowanie kultu jest dla wielu naszych rodaków ważnym wsparciem w obecnej chwili napięcia i niepokoju”. Przypomniano, że laicka Francja zawsze chroniła wolności wyznania, która jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko wolnością zgromadzeń czy zwykłą swobodą demonstracji.

Jeszcze w poniedziałek członkowie francuskiego episkopatu mają rozmawiać z przedstawicielami rządu na temat złagodzenia wprowadzonych obostrzeń.

Rząd dobrze by zrobił, poważnie traktując zwierzchników religijnych, zamiast drażnić ich albo lekceważyć

– zauważa bp Xavier Malle, ordynariusz diecezji Gap. Dodaje, że wierzący nie są problemem, lecz stanowią „klucz” do obecnego kryzysu.

Czytaj także: Francja: zgoda rządu na ceremonie religijne od 1 grudnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 grudnia

Piątek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
Przyjdzie Pan, Książę pokoju,
wyjdźcie Mu na spotkanie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Chórów Anielskich 10-18 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter