6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Długi żywot kłamstwa

Ocena: 0
3008

Sowieckie kłamstwo o zbrodni katyńskiej, które stało się kłamstwem założycielskim PRL, ma wciąż całkiem solidny żywot.

Napisałam tydzień temu, na fali dyskusji o losach pomnika katyńskiego w Jersey City, że musimy więcej troszczyć się o pamięć katyńską, także u nas w Polsce. A sprawy nie mają się dobrze, co uświadomili mi po raz kolejny studenci na Wydziale Dziennikarstwa UW. – Przecież my się najnowszej historii Polski nie uczymy przed maturą prawie wcale, bo nie ma kiedy – opowiadali, a są przecież z całego kraju, z różnych miast. – Przez całą szkołę trzy razy „robimy” wojny peloponeskie czy inną starożytność, ale z trudem początki XX wieku, nie mówiąc o II wojnie.

Czytelnikom, którzy nie są skłonni uwierzyć w to, co piszę, proponuję rozmowy z dorosłymi czy dorastającymi dziećmi oraz wnukami. Studenci opowiedzieli na przykład o swoim nauczycielu historii, który przyznał uczniom, że o Katyniu dowiedział się dopiero po studiach! Ale to nie jest dla mnie, niestety, żadna rewelacja! Często posługuję się takim przykładem w publicystyce, w zawodowych „występach” lub nawet w rozmowach towarzyskich – i spotykam się z niedowierzaniem czy zaprzeczeniami. A przecież my sami, pokolenie wychowane w PRL, jesteśmy tego najlepszym dowodem!

Można też było skończyć studia polonistyczne i nie dowiedzieć się nigdy o wybitnym pisarzu Józefie Mackiewiczu, który – z głęboko utajnionego upoważnienia Polskiego Państwa Podziemnego – przyjął w maju 1943 roku niemieckie zaproszenie do Katynia, gdzie delegacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża okupanci demonstrowali odkryte katyńskie groby. Józef Mackiewicz jako pierwszy opisał mord katyński, najpierw reportersko w wywiadzie „Widziałem na własne oczy”, potem – już na emigracji, w 1948 roku – opracował białą księgę „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”, ze wstępem generała Władysława Andersa. Rok później w Szwajcarii wydał po niemiecku książkę „Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary”, w 1951 został wezwany na świadka przez Komisję Maddena, czyli Specjalną Komisję Śledczą Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej. I co? I został zakazany w Polsce tak skutecznie, że do dziś jego nazwisko jest niemal nieznane. A przecież, niezależnie od tekstów „katyńskich”, jest pisarzem wybitnym.

Opowiedziałam studentom o wielkiej uroczystości upamiętnienia – z imienia i nazwiska – oficerów z listy katyńskiej; miała miejsce w dniach 9-10 listopada 2007 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie, kiedy przez ponad dwie doby odczytywane były po kolei wszystkie nazwiska zamordowanych oficerów, awansowanych pośmiertnie na wyższe stopnie. – Myśmy mieli wtedy dziewięć lat – powiedzieli – skąd mamy o tym wiedzieć? Dlaczego takich uroczystości nie robi się co roku?

A sowieckie kłamstwo o zbrodni katyńskiej, które stało się kłamstwem założycielskim PRL, ma wciąż całkiem solidny żywot. Ostatnio prezes IPN dr Jarosław Szarek musiał odpowiedzieć publicznie na wystąpienie profesora Grovera Furra z Montclair State University w USA, który przedstawia stare, kompromitujące każdego badacza tezy o niemieckim sprawstwie zbrodni katyńskiej. W roku 2018! Kiedy prawda na temat okoliczności mordu w lesie katyńskim nie budzi najmniejszych wątpliwości! Ale czy aby na pewno?
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter