19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chodźmy na spacer

Ocena: 0
3990

Ciepły sobotni wieczór. Po warszawskim Nowym Mieście przemieszcza się grupa osób z przewodnikiem na czele. Czyżby zagraniczna wycieczka? Nie, to spacer otwarty dla wszystkich chętnych, zorganizowany w ramach projektu „Warszawy historia ukryta”.

fot. Hanna Michniewicz/Idziemy

– Znajdujemy się na ulicy Mostowej. Czy wiedzą państwo, kiedy powstał pierwszy warszawski most? To był 1573 r., most zbudowano dzięki staraniom króla Zygmunta Augusta – opowiada przewodnik Adrian Sobieszczański, pokazując słuchaczom odbudowaną po wojnie Bramę Mostową. – Pewnie zadają sobie państwo pytanie, dlaczego brama znajduje się tutaj, skoro Wisła jest pół kilometra dalej? W tamtym czasie Wisła płynęła tuż za nią, a przesunęła się dopiero po wielkich powodziach z końca XIX w.

Podobne spacery organizują regularnie m.in. Fundacja Hereditas, Praska Ferajna i portal Butem po Wawie. Za wstęp się nie płaci, chociaż można przewodnikowi dać napiwek. – Przychodzą młodsi, starsi, całe rodziny. Staram się mówić o rzeczach, które najbardziej ludzi interesują, opowiadam anegdoty – mówi Rafał Dąbrowiecki, przewodnik miejski, twórca Butem po Wawie. – Warszawa jest bardzo ciekawym miastem, wystarczy spojrzeć na architekturę: stoi nowoczesny biurowiec, a obok stara kamienica.

Przewodnicy z Praskiej Ferajny specjalizują się w spacerach po prawobrzeżnej Warszawie. – Jest tam wiele nieodkrytych miejsc: Targówek Fabryczny, Gocław, Grochów. Znamy dobrze te okolice, rozmawialiśmy z wieloma starymi mieszkańcami, nasza wiedza pochodzi także z codziennej obserwacji – mówi przewodnik Karol Bulski. Największe zainteresowanie budzą praskie kamienice, historia żydowskiej Pragi, a także tematy związane z „szemraną” Pragą. W ofercie pojawiają się także spacery po lewobrzeżnej Warszawie – dużą publiczność przyciągnęły np. Cytadela i Miasteczko Wilanów. – W ciągu ostatnich lat varsavianistyka zrobiła się modna, dlatego powstaje coraz więcej wydarzeń tego typu – zauważa Karol Bulski. – Warszawa ma nietypową historię, tkanka miejska jest mocno poszarpana i dlatego ludzie bardziej cenią to, co jeszcze się ostało. Wystarczy jedna kamienica, która przetrwała wojnę, by wzbudzić zainteresowanie.

Na spacery przychodzi sporo osób, które przyjechały do stolicy na studia czy do pracy i chcą się tu zaaklimatyzować. – Ci, którzy nie są rodowitymi warszawiakami i nie znają historii przekazywanej z pokolenia na pokolenie, mają potrzebę odkrycia korzeni miasta – mówi Rafał Dąbrowiecki. – Jeśli żyjemy w mieście, o którego historii nie mamy pojęcia, to wydaje się nam ono puste, nijakie. Warto wybrać się na taki spacer, żeby poznać Warszawę. Wielokrotnie słyszałem od ludzi, że kiedy zdobyli trochę ciekawych wiadomości na temat Warszawy, poczuli się tu zupełnie inaczej.

Spacery w sierpniu i wrześniu

Fundacja Hereditas

25 sierpnia, godz. 11 – „Zacisze gwiazd”, miejsce zbiórki: skwer Grzegorza Ciechowskiego;

26 sierpnia, godz. 11 – „Kolejowym szlakiem przez Targówek”, Rondo Żaba, przed wejściem na Cmentarz Żydowski;

31 sierpnia, godz. 11 – „Śladami Kazimierza Szpotańskiego, pioniera polskiego przemysłu elektrotechnicznego”, ul. Grochowska, róg Gocławskiej;

15 września, godz. 11 – „Aleja Waszyngtona – ulica dla marszałka Piłsudskiego”, Rondo Waszyngtona, przy popiersiu Jerzego Waszyngtona.

Butem po Wawie

21 sierpnia, godz. 18.30 – „Sławne i wpływowe kobiety międzywojnia”, przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu;

22 sierpnia, godz. 18.30 – „Mroczne sprawy dawnej Warszawy”, na rynku Nowego Miasta, przy studni;

26 sierpnia, godz. 13 – „Żoliborz Oficerski – wojskowa osada w objęciach taśmy filmowej”, na pl. Inwalidów, przed pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Maczka;

28 sierpnia, godz. 18.30 – „Stolica słodkości – spacer szlakiem dawnych cukierni i kawiarni”, pod Kolumną Zygmunta, przy moście gotyckim;

29 sierpnia, godz. 18.30 – „Wokół Pałacu Kultury i Nauki”, przed głównym wejściem do PKiN, od strony ul. Marszałkowskiej.

Praska Ferajna

25 sierpnia, godz. 15 – „Targówek Fabryczny”, ul. Księcia Ziemowita 2, róg ul. Naczelnikowskiej;

26 sierpnia, godz. 15 – „Niezwykła historia Pola Mokotowskiego”, al. Niepodległości 208, od strony Trasy Łazienkowskiej.

Warszawy historia ukryta

25 sierpnia, godz. 17 – „Pan tu nie stał! Spacer śladami filmów Barei, cz. 1”, plac między budynkami dworca Warszawa Śródmieście, Al. Jerozolimskie 50;

15 września, godz. 15.30 – „Żoliborz z góry na dół”, spacer charytatywny dla schroniska w Korabiewicach, przystanek autobusowy Marymont-Potok, w stronę Bielan;

29 września, godz. 11 – „Knajpy, restauracje i kawiarnie dwudziestolecia”, przed wejściem do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, pl. Małachowskiego 3.

„Szlakiem fotografii”, Narodowe Archiwum Cyfrowe

29 sierpnia, godz. 18.30 – „Zbyszko Siemaszko: Budujemy nowy dom”, rynek Nowego Miasta;

5 września, godz. 18.30 – „Architektura Niepodległej cz. 3”, plac Inwalidów, pod pomnikiem;

9 września, godz. 18 – „Zbyszko Siemaszko: Portret prawego brzegu”, al. Solidarności, przed cerkwią.

15 września, godz. 18 – „Grażyna Rutowska: PRL w kapciach i na koturnach”, ul. Anielewicza, róg Zamenhofa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter