24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska świętuje 30-lecie swojej działalności

Ocena: 0
450

Po 30 latach od reaktywacji Caritas Polska jest nowoczesną, szybką i skutecznie reagującą na potrzeby tysięcy ludzi organizacją pomocową - podkreśla dyrektor organizacji ks. Marcin Iżycki. Caritas działa na poziomie parafii, diecezji oraz współpracuje z innymi Caritas na świecie.

Fot. Materiały prasowe Caritas Polska

Byli szefowie Caritas Polska a także m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej PKN Orlen i Katolicka Agencja Informacyjna znaleźli się wśród uhonorowanych medalami 30-lecia Caritas Polska.

Uroczysta gala odbyła się w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie.

Medale wręczono za długotrwałą i owocną współpracę w misji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym oraz znaczący wkład w rozwój dzieła miłosierdzia Caritas.

Dziękujemy za otwartość serca i wychodzenie naprzeciw tym, którzy czekają na cud ludzkiej solidarności. Współtworzenie i ofiarne wspieranie dzieł Caritas ma wielką wartość w oczach potrzebujących i pozwala wierzyć, że miłosierdzie nie ma granic

– wskazywano podczas wydarzenia.

Głównym punktem obchodów była Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus.

Mówiąc o dynamicznie zmieniającym się świecie i rosnącej technologizacji różnych dziedzin ludzkiego życia, bp Pikus zaapelował, by nigdy nie tracić z oku człowieka. Podkreślił, że to on jest pomiotem działania. Zadaniem Caritas jest towarzyszenie człowiekowi, zwłaszcza osobom słabszym, ubogim, starszym - powiedział duchowny.

Na zakończenie Eucharystii dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki został uhonorowany medalem „Gloria Caritas" ustanowionym przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które znacząco przyczyniły się do realizacji celów i zadań Caritas Ordynariatu Polowego WP.

Uroczystą galę nagród poprzedził panel dyskusyjny „Solidarnie z Caritas”, który odbył się w Sali Konferencyjnej katedry polowej. W dyskusji wzięli udział: Aloysius John – sekretarz generalny Caritas Internationalis, prezydent Caritas Europa ks. Michael Landau, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przedstawiciele największych darczyńców Caritas Polska oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Uczestnicy dyskusji w duchu niedawno ogłoszonej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” zastanawiali się czym jest solidarność z najbardziej potrzebującymi dziś, w odniesieniu do tej postawy trzydzieści lat temu w odradzającej się po czasach komunizmu Polsce, ale też w innych regionach świata.

Podczas wieczornej gali wręczono Nagrody 30-lecia Caritas. Medale otrzymali kolejni, byli dyrektorzy Caritas Polska, kierujący organizacją w latach 1990-2017: ks. Wojciech Łazewski, ks. Adam Dereń i ks. Marian Subocz.

Uhonorowani zostali także partnerzy, przedsiębiorcy i instytucje, którzy wspierają Caritas Polska w niesieniu pomocy potrzebującym. Wśród nagrodzonych sa m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Jeronimo Martins Polska S.A., Lidl Polska, PKN Orlen, Redakcja Audycji Katolickich TVP oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

Medale 30-lecia Caritas Polska otrzymują również goście zagraniczni: Aloysius John, Sekretarz Generalny Caritas Internationalis oraz ks. Michaela Landau, Prezydent Caritas Europa.

Podczas gali wręczono również Srebrne i Złote Medale IN CARITATE SERVIRE, które trafiły m.in. do rąk dyrektorów diecezjalnych Caritas.

Jeśli krótko miałbym scharakteryzować grono wyróżnionych to określiłbym je jako osoby, które przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Chcę docenić ich piękną postawę, choć jestem pewien, że nie czują głodu pochwa

– zaznaczył ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wieczór uświetnił koncert „Tryptyk Rzymski” w wykonaniu Stanisława Soyki z zespołem. Artysta w 2003 r. wydał album będący muzyczną interpretacją papieskiego dzieła.

***
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granica?. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcje? koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Caritas Polska od trzech lat dynamicznie zwiększa skale? działania. W 2019 roku jej wydatki na działalność? dobroczynna? przekroczyły rekordowy pułap 100 milionów złotych.

Organizacja jest częścią? sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter