26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Meksyku

Ocena: 0
579

Z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o  pomoc  ofiarom potężnego trzęsienia ziemi,   jakie w ostatnich dniach nawiedziło Meksyk,  zwróciła się w czwartek Caritas Polska.

fot.PAP/EPA/Sashenka Gutierrez

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Marta Walasik-Sałek, Caritas uruchomiła możliwość wsparcia osób poszkodowanych. Można wysłać SMS z hasłem "Meksyk" na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem "Meksyk".

Zbiórka poprzez SMS z hasłem "Meksyk" prowadzona będzie do końca roku.

19 września po południu potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło Meksyk. Epicentrum wstrząsów znajdowało się nieopodal miasta Atencingo w stanie Puebla. Bardzo silne wstrząsy były odczuwane także w stolicy Meksyku. Według ostatnich danych miejscowych władz zginęło co najmniej 248 osób, ale na ostateczny bilans trzeba będzie poczekać nawet kilka dni, ponieważ ratownicy bez przerwy przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu uwięzionych ludzi. Do szpitali trafiło blisko 1000 poszkodowanych.

Rzeczniczka dodała, że to drugie trzęsienie, które nawiedziło Meksyk w ciągu ostatnich dni. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku doświadczyło trzęsienie ziemi o sile M8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepe. Zginęło wówczas niemal 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Jak poinformowała rzeczniczka Caritas, Konferencja Episkopatu Meksyku na swoim koncie na Facebooku zaapelowała o modlitwę za ofiary trzęsienia i ich rodziny.

O swojej bliskości z poszkodowanymi zapewnił papież Franciszek. "Wczoraj przerażające trzęsienie ziemi dotknęło Meksyk, powodując wiele ofiar w ludziach i straty materialne. W tych chwilach cierpienia pragnę zapewnić o mojej bliskości i modlitwie za cały drogi naród meksykański. Wszyscy zanieśmy naszą modlitwę do Boga, aby przyjął na swoje łono tych, którzy stracili życie i pocieszył rannych, ich rodzinny i wszystkich dotkniętych tą tragedią. Módlmy się także za służby medyczne i ratownicze, które śpieszą z pomocą wszystkim potrzebującym" – apelował na środowej audiencji papież.

Caritas Polska pozostaje w kontakcie z Caritas Internationalis i Caritas Meksyk, które informują o sytuacji na miejscu i potrzebach poszkodowanych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter