12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi w podzielonym Hebronie

Ocena: 0
529

Międzynarodowa grupa biskupów przebywająca w tych dniach w Ziemi Świętej z pielgrzymką solidarności odwiedziła 16 stycznia podzielony Hebron.

fot. nafrenkel88 via Foter.com / CC BY

– Przewodnik otworzył nam oczy, szczególnie dzięki swoim bardzo osobistym poglądom – powiedział koordynator pielgrzymki o. Mark Madden z Liverpoolu w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Biskupom towarzyszył przedstawiciel organizacji izraelskich weteranów "Breaking the Silence", która od 2004 r. krytykuje stosunek izraelskiej armii do Palestyńczyków.

– Hebron nie jest przypadkiem szczególnym, ale mikrokosmosem, na podstawie którego można naocznie wyjaśnić system izraelskiej okupacji – powiedział Yehuda Schaul, współzałożyciel "Breaking the Silence" podczas objazdu przez kontrolowaną przez Izrael tzw. strefę H2 miasta. Jego zdaniem Hebron w wyniku polityki izraelskiej zmienił się w "miasto duchów". Schaul wezwał społeczność międzynarodową, aby "podniosła cenę za okupację". Za konieczne uznał wsparcie dla "sprawiedliwych walczących z okupacją" i wytyczenie zielonej linii dla projektu "dwóch państw" w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

– Odwiedziliśmy Hebron, miejsce, gdzie konflikt izraelsko-palestyński oraz izraelska okupacja wojskowa są szczególnie widoczne – powiedział przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Trewiru, Stephan Ackermann. Powołując się na słowa Jehudy Schaula powiedział, że Hebron jest "miejscem prawdy", które jasno pokazuje, że poprzez jego okupację nie chodzi tylko uzasadnione interesy bezpieczeństwa Izraela, ale także o prawa do tych ziem dwóch narodów.

Zdaniem bp. Ackermanna, spotkanie dodało odwagi organizacji "Breaking the Silence", która w imieniu żydowskiego Izraela angażuje się w zakończenie okupacji dla dobra Palestyńczyków i Izraelczyków. Podczas wizyty biskupów doszło do protestu niektórych osadników żydowskich. Zarzucili oni Schaulowi, że pokazuje fałszywy obraz sytuacji i szerzy kłamstwa.

Po południu biskupi odwiedzili siedzibę palestyńsko-chrześcijańskiej inicjatywy pokojowej "Namiot narodów" na południowy zachód od Betlejem. Walczy ona od 1991 r. na drodze prawnej przeciwko izraelskiej polityce wywłaszczania i burzenia palestyńskich budynków.

Międzynarodowa pielgrzymka biskupów zakończy się 19 stycznia.

Organizowane od 17 lat przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) międzynarodowe pielgrzymki biskupów europejskich i amerykańskich do Ziemi Świętej mają na celu umacnianie tamtejszych Kościołów i chrześcijan. Przebiegają one pod znakiem "3 P" (z angielskiego): modlitwy (prayer), pielgrzymowania (pilgrimage) i przekonywania (persuasion).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter