„Okażmy szacunek i wdzięczność powstańcom, którzy są wśród nas; niech głos kościelnych dzwonów w godzinie 'W' przypomni nam o odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem" – napisał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP abp Józef Guzdek, w Apelu przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
W sobotę 31 lipca o godz. 18.00 abp Guzdek będzie przewodniczył Mszy św. na placu Krasińskich w Warszawie z udziałem władz państwowych w intencji poległych powstańców.
Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP wydał przesłanie, w którym zaapelował o szacunek dla bohaterów z 1944 roku i godne uczczenie ich niepodległościowego zrywu. Zobowiązał jednocześnie księży kapelanów, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinę „W" – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju.
Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna.
- napisał abp Guzdek.
Przyznał, że „dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy".
Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach.
- zaznaczył hierarcha.
Duchowny zaapelował, by stając przy mogiłach poległych i zapalając symboliczny znicz odmówić w ich intencji modlitwę.
Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.
- wskazał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego WP.
Hierarcha zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wyrażenia szacunku i wdzięczności tym powstańcom, którzy jeszcze żyją. "Wsłuchajmy się w ich wspomnienia. Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek" - wskazał arcybiskup.
Jak zaznaczył, „głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem".
Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas
- napisał abp Guzdek.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 r. przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Przeczytaj także:
- Powstanie '44
- Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- 1 sierpnia o godz. 17.00 w kościołach zabiją dzwony
Publikujemy tekst Apelu Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego WP abp. Józefa Guzdka:
W najbliższą niedzielę 1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku o godzinie 17 w Stolicy i wielu miejscach naszej Ojczyzny zatrzyma się ruch uliczny, a pamięć bohaterów wolnościowego zrywu zostanie uczczona na cmentarzach i wielu miejscach pamięci. Zwracam się z apelem do kapelanów wojskowych, aby tego dnia w godzinę „W” odezwały się dzwony kościołów i kaplic wojskowych.
Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna. Dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy. Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach.
Pamiętajmy o poległych i zmarłych, zapalając symboliczny znicz i odmawiając słowa modlitwy. Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.
Okażmy szacunek i wdzięczność tym powstańcom, którzy są wśród nas. Wsłuchajmy się w ich wspomnienia. Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek.
Głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem. „Nikt z nas bowiem nie żyje tylko dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” (por. Rz 14,7). Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas.
Abp Józef Guzdek
Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego