4 maja
sobota
Moniki, Floriana, Wladyslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ambulanse dla Ukrainy

Ocena: 0
1293
Karetka, która ze lwowskiego szpitala jechała do rannego, została ostrzelana. Zginął lekarz. Szpital zwrócił się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie z prośbą o karetkę i materiały do leczenia rannych w szpitalu polowym.
Pomoc ta już ruszyła. Lwów poprosił też o przeszkolonych psychologów, którzy mogliby pracować z rodzinami ofiar wojny i rannych powracających do domów. Razem z MON Stacja Pogotowia wysłała doświadczonych psychologów i psychoterapeutów.

Na początku września w Szkole Ratownictwa Medycznego WSPRiTRS „Meditrans” przez tydzień 13 lekarzy i felczerów z Iwano-Frankowska szkoliło się w zakresie postępowania z pacjentami w różnych stanach zagrożenia życia. Oni także wrócili do siebie z dwoma w pełni wyposażonymi ambulansami.

Wiosną polscy ratownicy przeszkolili w Szczecinie pierwszych 13 lekarzy z Ukrainy, wtedy też do Iwano-Frankowska trafiły dwa pierwsze ambulanse. Na samochodach widnieje herb Szczecina i napis „Dar przyjaciół z Polski”. Z Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu pojechały za naszą wschodnią granicę ubrania dla 200 ratowników. Niedługo polscy ratownicy pojadą do Iwano-Frankowska, by przeprowadzić tam szkolenia z pierwszej pomocy. Pod koniec września odbędzie się też pierwsza konferencja naukowa nt. ratownictwa medycznego w Polsce i na Ukrainie. Jesienią w Krakowie dyspozytorzy z iwano-frankowskiego Centrum Dyspozytorskiego odbędą staż dla dyspozytorów. Co roku – na zmianę w Polsce i na Ukrainie – będą konferencje naukowe.

– To wszystko, co możemy, a nawet musimy dać naszym sąsiadom, to nasz moralny obowiązek – mówi dr Robert Gałązkowski, specjalista ratownictwa medycznego, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który prowadził szkolenie. – Ci lekarze będą pomagać chorym i rannym.

– Kilkanaście lat temu Polska była w ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o ratownictwo – mówi Cezary Rzemek z Ministerstwa Zdrowia. – W ciągu 10 lat odnowiliśmy sprzęt, przeszkoliliśmy kadry, reprezentujemy teraz wysoki poziom.

Roman Mel’nyk, dyrektor Departamentu Zdrowia w Iwano-Frankowsku, wyraził podziękowania. – To dopiero początek, przed nami długa droga. Mam nadzieję, ze jeszcze kiedyś będę żył w jednym kraju. Wy, Polacy dodajecie nam sił.

Monika Odrobińska
fot. Monika Odrobińska/Idziemy
Idziemy nr 38 (470), 21 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter