2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akcja charytatywna Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Ocena: 0
407

Wolontariusze w Lublinie i wielu innych miejscowościach w kraju zbierają w niedzielę ubrania, trwałą żywności, zabawki i inne dary. To 25. edycja akcji pod hasłem „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

fot. pixabay.com

Akcja, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym rodzinom z dziećmi, została zapoczątkowana w Lublinie, a z czasem rozszerzyła się na inne miejscowości w różnych regionach Polski.

– W niedzielę dary zbierane są w ponad 70 punktach w Lublinie. W kraju powołanych zostało blisko 400 sztabów organizujących zbiórkę, działa przy nich ponad 5,7 tys. wolontariuszy – poinformowała PAP pomysłodawczyni akcji, dziennikarka Polskiego Radia Lublin, Ewa Dados. To podczas jej audycji dla dzieci, pt. „Jasiek”, powstał pomysł zbiórki.

– Organizatorem zbiórki jest społeczny komitet przy Polskim Radiu Lublin. Jesteśmy ciałem społecznym, jedynym w naszym kraju, który organizuje tak dużą akcję i jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, w Europie. Nie jesteśmy ani fundacją, ani stowarzyszeniem. Jesteśmy wciąż pospolitym ruszeniem. To, co się dzieje w dużych miastach i małych miejscowościach, jest inicjatywą ludzi, którzy sami czują potrzebę pomagania, każdy może się do nas przyłączyć – podkreśliła Dados.

W poszczególnych miejscowościach dary zbierają społecznicy, którzy organizują się w tzw. sztaby, zarejestrowane w komitecie koordynującym akcję w Lublinie. W porozumieniu z samorządami, opieką społeczną, parafiami, organizacjami charytatywnymi, wyszukują potrzebujących w swoich miejscowościach. Zebrane rzeczy przekazywane są do rodzin wielodzietnych i ubogich, domów dziecka, świetlic środowiskowych, ośrodków szkolno-wychowawczych.

W tym roku akcja prowadzona jest w wielu miejscowościach w Lubelskiem, a także m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy. Uliczna zbiórka rozpoczęła akcję. Dary będą zbierane do końca roku, w następnych dniach już nie na ulicach, tylko w siedzibach sztabów, a także na koncertach, zawodach sportowych i innych imprezach. Zbierane są tylko dary rzeczowe; wolontariusze nie przyjmują pieniędzy.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki powiedział, że takie akcje są bardzo potrzebne. „Większa pomoc państwa sprawia, że poprawiła się sytuacja wielu rodzin. Jednak szczególnie tam, gdzie są rodziny niepełne, choroby, niepełnosprawność, nadal sytuacja jest trudna i potrzebna pomoc charytatywna. Nie widzimy, że bieda się skończyła” – powiedział ks. Kosicki.

Na ulicach Lublina wolontariusze przyjmują dary do samochodów dostawczych, oznakowanych plakatami z logo akcji – żółtym uśmiechniętym słoneczkiem. Stanęły one przy supermarketach, kościołach, szkołach i w innych ruchliwych punktach miasta. Prezenty zbierane są w zabytkowym trolejbusie z ubiegłego wieku, nazwanym „Ziutkiem”, który jest lokalną atrakcją turystyczną. Zbierana jest żywność, słodycze, ubrania, zabawki, przybory szkolne, książki, artykuły higieniczne, kosmetyki.

W ubiegłym roku w ramach akcji zebrano ponad 200 ton darów; pomoc trafiła do przeszło 12 tys. rodzin i ponad stu placówek wychowawczych.

Tegoroczną akcję, podobnie jak poprzednie, objęła patronatem honorowym małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter