28 stycznia
piątek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aborcyjny "wybór" zawsze ma twarz konkretnej osoby - historia Dominika, chłopca z Zespołem Downa

Ocena: 4.55
1425

Aborcyjny „wybór” zawsze ma twarz konkretnej osoby – przekonują twórcy kampanii „Każde życie jest cudem”. Gdy rodzice Dominika w czasie ciąży dowiedzieli się o wadzie genetycznej swojego dziecka, byli zrozpaczeni. Dziś nie wyobrażają sobie, że Dominika mogłoby z nimi nie być lub mógłby być inny. Świadectwo rodziców Dominika to jeden z filmowych reportaży nt. osób, które mogły zostać zabite poprzez aborcję, gdyż pozwalało na to prawo - ale dane było im się urodzić i cieszyć się życiem. Ten oraz inne reportaże a także ok. 100 spisanych świadectw prezentowane są m.in. na stronie kampanii – cudzycia.pl.

Fot. fb/Domino21

Kampania „Każde życie jest cudem" realizowana jest przez Fundację Grupa Proelio.

„Pamiętaj, że boimy się tego, czego nie znamy” - mówią Dorota i Michał Jaroszewicz, rodzice Dominika, chłopca z Zespołem Downa. Gdy w czasie ciąży dowiedzieli się o wadzie genetycznej swojego dziecka, bardzo to przeżyli. „To była rozpacz” – wspominają. Dzisiaj nie wyobrażają sobie, że Dominika mogłoby z nimi nie być lub mógłby być inny. Chłopiec dopełnił ich rodzinę, pomógł dojrzeć, zrozumieć, że dzieci służą do kochania, nie do spełniania rodzicielskich ambicji i bycia doskonałymi. Jest ich „przekochanym, przeuroczym, cudownym dzieckiem”.

Są świadectwa ludzi, którzy zapytani o to, czy gdyby mogli cofnąć czas i zamienić dziecko z zespołem Downa, na dziecko całkowicie zdrowe, zdecydowaliby się na to, a oni odpowiadali, że nie. Nie wierzyliśmy w to. Myśleliśmy, że to są bajki, brednie albo ludzie tak mówią pod publikę. Dzisiaj naprawdę w to wierzymy.

- deklarują.

Urywek życia rodziny Jaroszewiczów pokazany jest w najnowszym reportażu Damiana Żurawskiego przygotowanym przez Fundację Grupa Proelio w ramach kampanii „Każde życie jest cudem”. Oglądając reportaż można trochę lepiej poznać realia życia rodziny z dzieckiem z Zespołem Downa.

Październik jest Miesiącem Budowania Świadomości o Zespole Downa. Wierzę, że nasz reportaż przyczyni się do budowy świadomości jak wygląda życie dziecka z Zespołem Downa i pomoże przełamywać lęk rodziców, którzy dowiadują się o takiej wadzie swojego dziecka.

– mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio.

Zarazem to też rocznica wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności eugenicznej przesłanki aborcyjnej z Konstytucją. Dzieci z Zespołem Downa były głównymi ofiarami aborcyjnego prawa i stanowiły 40 dzieci z diagnozą zespołu Downa, w innych państwach statystyki są jeszcze bardziej przerażające. Tym, co przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, jest to że każda osoba z Zespołem Downa ma prawo żyć.

– dodaje.

Reportaż pokazuje fragment życia chłopca i jego rodzinny. Jak wygląda jego codzienność można obserwować śledząc jego stronę: facebook.com/Domino21.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Piątek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter