2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Sprawiedliwi" to polscy święci, ambasadorowie sprawy polskiej na świecie

Ocena: 0
157

Polscy "Sprawiedliwi", ratujący Żydów podczas II wojny światowej to polscy święci, ambasadorowie sprawy polskiej na świecie; jesteśmy im dozgonnie wdzięczni – powiedział w piątek szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

fot. pixabay.com

Kasprzyk odniósł się w ten sposób w rozmowie z TVP Info do uchwalonej we wtorek ustawy, ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ocenił, że święto to jest potrzebne. – Jest to powód do dumy z tego, że jesteśmy Polakami, bo w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci; bo ci, którzy wtedy byli tak bardzo odważni, tak bardzo heroicznie zachowywali się – podkreślił Kasprzyk.

– Jesteśmy im po pierwsze dozgonnie wdzięczni, winni dozgonną pamięć i ogromny szacunek, ale chcemy też ich pokazać jako takich naszych, polskich świętych, ambasadorów sprawy polskiej również na świecie. Na szczęście jeszcze wielu z nich jest jeszcze wśród nas – dodał.

Kasprzyk przypomniał też, że w najbliższą niedzielę weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze gen. Władysława Andersa, oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata udają się do Izraela. Wizytę, która potrwa do 15 marca, organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kombatanci odwiedzą groby polskich żołnierzy m.in. w Ramli, grób b. premiera Izraela Menachema Begina (także b. żołnierza armii gen. Andresa) oraz Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką będzie miał charakter święta państwowego. Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, a także ukrywających się u tej rodziny Żydów.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter