17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czerna: Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

Ocena: 0
355

W sobotę 18 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa odbędzie się 22. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. „Po długim okresie ograniczeń – przez naszą obecność w szkaplerznym sanktuarium w Czernej – będziemy mogli dać świadectwo naszej przynależności do Maryi i odnowić wzajemne duchowe więzy” – pisze w zaproszeniu do udziału w uroczystościach prowincjał krakowskich karmelitów bosych o. Tadeusz Florek OCD.

Fot. pixabay.com/CCO

 W corocznych spotkaniach na polskiej Górze Karmel biorą udział wspólnoty Bractwa Szkaplerznego, osoby noszące szkaplerz i ci, którzy pragną go przyjąć. W tym roku zgromadzą się w Czernej z kilku dodatkowych powodów. Pierwszym z nich jest 100. rocznica reaktywacji polskiej prowincji karmelitów bosych. Jak pisze w zaproszeniu na spotkanie przełożony krakowskiej prowincji karmelitów o. Tadeusz Florek OCD, Czerna chce także – w łączności z całym Kościołem w Polsce – upamiętnić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II i bliską już beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W związku z tym pielgrzymowanie odbywać się będzie pod dwoma hasłami. Pierwsze z nich to papieskie zawołanie: „Cały Twój, Maryjo – Totus Tuus”, a drugie - życiowa dewiza Prymasa Tysiąclecia: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

W oparciu o nie pragniemy pogłębić naszą karmelitańską duchowość maryjną oraz wyrazić cześć i wdzięczność Panu Bogu za wspaniałe świadectwo ich życia, za ich nauczanie i inspiracje, które nam ci wielcy przewodnicy duchowi pozostawili

– pisze ojciec prowincjał.

Chcemy przyjrzeć się postawie maryjnej obu wielkich pasterzy i jednocześnie błagać o świętość dla naszych polskich pasterzy

– dodaje moderator Bractw Szkaplerznych o. Włodzimierz Tochmański OCD.

Święty Jan Paweł II nosił płaszcz Maryi od dziecięcych lat. Przyjął go w Wadowicach, w karmelitańskim klasztorze „na Górce”, gdzie wzrastał duchowo. Nigdy nie zdjął szkaplerza, nosił go do końca życia i wielokrotnie o nim mówił.

Noście zawsze szkaplerz święty. Bardzo wiele dobra zaznałem z tego nabożeństwa. Szkaplerz stał się moją siłą

– przypomniał słowa papieża Polaka.

Złagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa pozwala na organizację i udział w spotkaniu czcicieli szkaplerza, które z okazji uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej odbywa się co roku na polskiej górze Karmel.

Chcemy, by to kolejne spotkanie z Maryją, z miłującą nas Matką, w Jej znaku szkaplerza, stało się dla wszystkich duchowym umocnieniem w obecnych trudnych czasach

– mówi przeor wspólnoty karmelitów bosych w Czernej o. Leszek Stańczewski OCD.

Tegoroczne obchody uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel odbędą się w reżimie sanitarnym. Pielgrzymi zobowiązani są do przestrzegania dystansu społecznego, uczestnictwa w nabożeństwach w maseczkach lub przyłbicach i przestrzegania warunków udziału w spotkaniu, które zamieszczone są na stronie internetowej www.karmel.pl. W nocy z 15 na 16 lipca w sanktuarium w Czernej odbędzie się maryjna noc czuwania. Rozpocznie się procesją różańcową o godz. 21. W czwartek 16 lipca, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, Mszy św. o godz. 11 i procesji eucharystycznej będzie przewodniczył ojciec prowincjał Tadeusz Florek OCD. 22.

Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej odbędzie się w sobotę 18 lipca. Uroczystej Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W programie dnia jest ponadto konferencja na temat maryjności Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, przyjęcie nowych członków i wspólnie celebrowane nabożeństwo maryjne.

Zorganizujmy lub pomóżmy zorganizować, na ile to możliwe w obecnej sytuacji, grupowe i indywidualne pielgrzymki. Niech wezmą w nich udział przynajmniej delegacje. Po długim okresie ograniczeń – przez naszą obecność w szkaplerznym sanktuarium w Czernej – będziemy mogli dać świadectwo naszej przynależności do Maryi i odnowić wzajemne duchowe więzy

– zachęca prowincjał krakowskich karmelitów bosych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter