26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zostań dawcą szpiku (2)

Ocena: 0
414

Dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa, której wiek mieści się przedziale od 18 do 50 lat

Dane dotyczące dawcy i jego podstawowy profil antygenowy HLA są umieszczane w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, prowadzonym przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Po wpisaniu do takiego rejestru dawca pozostaje już do dyspozycji potencjalnego biorcy. Wizyta w Ośrodku Dawców Szpiku trwa ok. 30 minut. Należy mieć ze sobą dowód osobisty, można być po śniadaniu. W trakcie pierwszej wizyty dawca pozostawia dane kontaktowe, aby jego potencjalne wezwanie mogło dojść do skutku. Należy jednak podkreślić, że w zdecydowanej większości dawca potencjalny nie staje się dawcą rzeczywistym i pierwsza wizyta w Ośrodku Dawców Szpiku może być dla niego ostatnią.

Jeżeli jednak zdarzy się, że w którymś ze szpitali specjalistycznych zajmujących się przeszczepianiem komórek krwiotwórczych, tzw. ośrodku przeszczepiającym, znajdzie się pacjent – kandydat do przeszczepienia szpiku, a lekarz z tego ośrodka wystąpi do rejestru o poszukiwanie dawcy, może się okazać, że profil antygenowy pacjenta jest zgodny z profilem dawcy znajdującego się w rejestrze (tzn. „pasuje” do dawcy). U dawcy wykonuje się wtedy rozszerzone badanie antygenów tkankowych. Jeśli zostanie potwierdzona zgodność dawcy z biorcą, dawca zostaje skierowany już do ośrodka pobierającego, mieszczącego się najczęściej w szpitalu o profilu hematologicznym. Lekarz tego ośrodka przeprowadzi bardzo szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe dawcy, uzupełnione badaniami dodatkowymi. Należą do nich badania obrazowe, tj. badanie radiologiczne klatki piersiowej i ultrasonograficzne jamy brzusznej, oraz badania krwi obejmujące morfologię, badania biochemiczne, a także badania tzw. markerów chorób zakaźnych, tj. kiły, HIV, żółtaczki zakaźnej typu B lub C i innych wirusów. Jest to tzw. wizyta kwalifikująca. Jeżeli badania wykażą, że dawca nie ma przeciwwskazań do oddania szpiku, tzn. że zabieg pobrania komórek krwiotwórczych szpiku bądź z krwi obwodowej jest bezpieczny dla dawcy, a pobrany od niego materiał przeszczepowy jest w pełni bezpieczny dla biorcy, dawcę czeka w ciągu najbliższych czterech tygodni ostatnia wizyta, w trakcie której nastąpi już oddanie komórek krwiotwórczych dla oczekującego biorcy. Tymczasem pacjent znajdujący się w ośrodku przeszczepiającym jest przygotowywany do przeszczepienia komórek krwiotwórczych.

Dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa, której wiek mieści się przedziale od 18 do 50 lat, i która wyrazi pisemną zgodę na pobranie komórek krwiotwórczych. Oddanie komórek krwiotwórczych jest anonimowe, tzn. dawca nie wie, komu je oddaje.

Należy podkreślić, że oddanie komórek krwiotwórczych nie wiąże się z jakąkolwiek ich trwałą utratą, a więc jest to sytuacja zupełnie inna, niż w przypadku oddania narządu, np. nerki. Ustrój zdrowego człowieka całkowicie odbudowuje macierzyste komórki krwiotwórcze w ciągu kilku tygodni. A więc proces ten, w sensie jego odwracalności, jest bardziej zbliżony do oddania krwi. Dość często zresztą się zdarza, że dawcami szpiku zostają krwiodawcy.

cdn.

Idziemy nr 38 (624), 17 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem nauk medycznych

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter